Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

RF quvetçileri Qurman qasabasında qırımlı Memet Aşurovnıñ evinde tintüv keçirdi


Nümüneviy resim
Nümüneviy resim

RF quvetçileri Qurman qasabasında qırımlı Memet Aşurovnıñ evinde tintüv keçirgen ve bundan soñ onı yaqalap, Aqmescitteki FSB idaresine alıp ketken. Bunı "Qırım birdemligi" cemaat birleşmesi haber ete.

"Tintüv keçirilgenine dair protokolnı qaldırmadılar. O vaqıt evde çağına yetmegen eki bala bar edi... Ömür arqadaşınıñ sözlerine köre, tahqiqatçı, eki şaat ve eñ az maskalı 9 kişi sabaa saat 6-larda evge sürip kirgenler ve anda bir buçuq saat bulunğanlar. Memet Aşurovnıñ telefonını, qattı diskni, közetüv kameraları olğan tehnikanı tutıp alğanlar", - dep yazıla bildirmede.

Faallerniñ bildirgeni kibi, FSB hadimleri onıñ Bağçasaray rayonındaki demiryol töşemesinde bozuqlıqqa alâqası olıp olmağanını teşkergen.

Martnıñ 6-nda Sudaqta Rusiye quvetçileri qırımtatar Edem Murtazayevniñ evinde tintüv keçirgen ediler, bundan soñ o ömür arqadaşı ile beraber yaqalanıp, Aqmescitteki Rusiye Federal telükesizlik hızmetiniñ bölügine ketirilgen edi. Qırımtatar Milliy Meclisi reisi Refat Çubarov Murtazayev işğal etilgen Qırımda Bazarçıq qasabası civarındaki "Aqmescit" stantsiyasına 12 kilometr uzaqlıqtaki demiryolnıñ bir qısmını patlatuv ve zarar ketirüv şübesi ile yaqalanğanını bildirdi.

Daa evel Rusiye FSBsi Bazarçıq (Poçtovoye) köyünde demiryolğa ketirilgen zarar sebebinden Bağçasaray rayonınıñ Priyatnoye Svidaniye köyünde Cemilovlarailesiniñ evini tintken edi.

Fevralniñ 23-nde aqşam Bağçasaray rayonında kimligi belli olmağan insanlar demiryolğa zarar ketirdi. Neticede trenlerniñ areketi toqtatıldı.

Qırımda Rusiye uquq qoruyıcılarınen işbirligi yapqan Rusiye tarafdarı bloger Aleksandr Talipov adiseni «diversiya» dep adlandırdı. Onıñ malümatına köre, «patlav olmadı, qaynaqnen çalışıp, bir qısmını kesip alğanlar». O, «şübheliler belli, operativ tedbirler keçirile», dep ayttı. Rusiye uquq qoruyıcıları adiseniñ sebepleri aqqında bir malümat bermedi.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG