Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda bir künde 811 COVID-19 hastası qayd etildi


Pandemiya vaqtında 104 449 COVID-19 hastası qayd etildi
Pandemiya vaqtında 104 449 COVID-19 hastası qayd etildi

Qırımda keçken künü 811 koronavirus hastası qayd etildi, bu pandemiya vaqtında qayd etilgen rekord COVID-19 hastası oldı.

Bu malümatnı Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirligi noyabrniñ 10-nda saba derc ete.

Müessise malümatına köre, bir künde 20 hasta koronavirustan vefat etti, pandemiya vaqtında 3179 kişi keçindi.

«Umumen (pandemiya vaqtında – QA) 104 449 COVID-19 hastası qayd etildi. Bir künde 803 insan yahşı oldı, bütün müddet devamında 92 159 kişi tüzeldi», – dep aytıla haberde.

Tünevin akimiyet 803 koronavirus hastası ve 18 vefat aqqında haber etti.

Oktâbrniñ 20-nde yarımadada koronavirus ile küreş tedbirleri quvetleştirildi.

Bundan evel Qırımda koronavirus pandemiyası sebebinden ilân etilgen yüksek seviyeli azırlıq rejimi dekabr ayına qadar uzatıldı. Oktâbrniñ 11-nde Qırımda yañı koronavirus sıñırlavları kirsetildi.

Noyabrniñ 8-nden itibaren Qırımda pandemiya sebebinden musafirhanelerde, şifahanelerde ve diger yerlerde yer ayıruv ve qaluvnen bağlı yañı qaideler işke tüşürildi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG