Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

«Qara deñiz ve bizim ukrain Qırımımız – bir adamnıñ mülkü degil» – prezident Zelenskıy


Volodımır Zelenskıy
Volodımır Zelenskıy

Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy, Qara deñiz ve ukrain Qırım – bir adamnıñ mülkü degil, dep bildirdi ve bölgede telükesizlikniñ tiklenmesiniñ emiyetligini qayd etti. Bunı Prezident ofisiniñ matbuat hızmeti haber etti.

"Bir daa dostlarımız – halqara ortaqlarımız ile beraber Qara deñiz ve bizim ukrain Qırım yarımadamıznıñ bir damnıñ mülkü olmağanını qayd ettik. Bu mustaqil Ukrainamıznıñ halqara seviyede tanılğan topraqları ve sıñırlarıdır. Qara ve Azaq deñizleriniñ halqara deñiz uquqı mekânına qaytması ve gemiler qatnavı telükesizliginiñ tiklenmesi dünya toplulığınıñ prioriteti olmalıdır", - dedi Zelenskıy.

Zelenskıy, devletniñ Ukraina sıñırınıñ ve imayecileriniñ en yañı, zemaneviy tehnika ve silâlarnen temin etilmesi içün er şeyni yapqanını qayd etti.

"İnananm ki, bir kün biz ukrainler uçaqlarımıznı, tikuçarlarımıznı, pilotsız uçaqlarımıznı tınç kökte yalıñız parlaq vaqialarnıññ, ukrainlerniñ çastlı yüzlerini, Donetsk vilâyetindeki terrikonlarnıññ, Lugansk ve Çerkası vilâyetlerinde ucsuz-bucaksız boğday tarlalarnı, Azaq ve Qara deñizleriniñ tınç suvlarınıñ, Karpatı ve Qırım dağlarınıñ gezellikleriniñ çekişleri içün qullanacaqmız", - dep qayd etti o.

Qırımnıñ Rusiye tarafından işğal etilüvi

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG