Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımnıñ ğarbında Olenivkada tusses körüne, içtimaiy ağlarda Rusiyeniñ arbiy obyektlerine darbe endirilgenini tahmin eteler


İçtimaiy ağlarda Qırımnıñ ğarbındaki Olenivka köyüniñ civarında tüsses fotosını yayınladılar.

Bir sıra telegram kanalı köyniñ yaqınlarındaki Rusiye arbiy obyektlerine darbe endirilgenini tahmin eteler. Şu cümleden, "Krımskiy veter" telegram kanalı Tarhankutta yedi patlav ve radar stantsiyasına darbe endirilgeni aqqında yaza. Bunıñ doğru olıp olmağanına dair malümat yoq.

Rusiye Fevqulâde vaziyet nazirliginiñ Qırım boyunca idaresi başta quru otnıñ yanğanı aqqında haber etti, biraz sonra bu malümatnı yoq etti.

Rusiye akimiyeti ve Qırımdaki RF arbiyleri vaziyetni şimdilik daa izaatlamadılar.

2022 senesi avgust ayından başlap Qırım ve Aqyarda aman-aman er kün patlav sesleri eşitile. Rusiye akimiyeti bunı «Ukrayina uçucısızlarına» qarşı ateş ve «ava mudafaa sistemasınıñ işi» dep añlata. Qırımnıñ Rusiye yolbaşçısı Sergey Aksönov uçucısızlarnı yarımada içün «esas telüke» dep adlandırdı. 2022 senesi oktâbr ayında Qırım (Keriç) köpründe patlav oldı. Daa bir patlav 2023 senesi iyülniñ 17-nde oldı. Avgustnıñ 12-nde Rusiye akimiyeti Keriç köprüne yapılğan daa eki ücüm aqqında bildirdi.

Yarımadada yüksek (sarı) terror telükesi seviyesi devam ete. Aqmescit ava limanı qapalı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d1ug5n8f9xpr1h.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG