Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımlı faal İrına Danılovıç Rusiyeniñ Stavropol ülkesine etap etildi


Qırımlı jurnalist ve uquq qoruyıcı İrına Danılovıç Stavropol ülkesiniñ Zelenokumsk şeerindeki 7-nci qadın cehahanesine etap etilgen. Bunı Qırım.Aqiqatqa babası Bronislav Danılovıç bildirdi.

Onıñ sözlerine köre, Danılovıçnıñ bütün ilâclarını tutıp alğanlar. Bundan ğayrı cezahaneniñ tibbiyet qısımında tibbiy yardım köstermekten red etkenler. Cezahane ekimi Morozova Lidiya Anatolyevna, ağrınıñ artması ile bağlı muracaatqa cevap olaraq, Danılovıç niayet sağır olğanda ağrınıñ özüni keçecegini aytqan.

Bundan sebep uquq qoruyıcınıñ yaqınları Rusiye Ceza Qannamesiniñ 124-nci maddesine binaen hastağa sebepsiz tibbiy yardım kösterilmegeni içün qanun qoruyıcı organlarğa ariza azırlaylar.

Bundan ğayrı, siyasiy mabüsniñ babası dünya toplulığı temsilcilerine muracaat eterek ekim Morozovanıñ İrınanıñ iskencelerge oğratılmasına alâqası olğan şahıslarnıñ sanktsiya cedveline kirsetmeleri içün çağıruvda bulundı.

Evel Bir sıra uquq qoruyıcı teşkilât Rusiye akimiyetinden Qırımda apis cezasına mahküm etilgen vatandaş jurnalisti İrına Danılovıçnı azat etmesini talap etti, Ukrayinanı ise onı deñişüv cedveline kirsetmege ve Rusige etap etilmesine yol bermemege çağırdı.

Emşire ve vatandaş jurnalisti keçken sene aprelniñ 29-nda işten evge qaytqanı zaman Rusiye quvetçileri tarafından yaqalanğan edi. İrınanıñ Aqmescit tahqiqat tevqifhanesinde olması yalıñız 13-ünci kün belli oldı. Bütün bu vaqıt tuvğanları ve tanışları onı tapmağa tırışa edi. Olarğa Köktebelniñ kenarındaki yaqıt stantsiyalarından birinde tapılğan İrınanıñ tutıp esir etilmesiniñ video yazısı yardım etti. Video adiy urbağa kiyingen bir qaç kişiniñ İrınanı arabağa nasıl itep oturtqanlarını köstere. Bu video esasında faalniñ babası Rusiye polisine ariza ile muracaat eterek, adam tutıp esir etilmesi faktı ile bağlı cinayet davasınıñ başlanmasını talap etti.

Danılovıç emşire olıp çalışa edi, içtimaiy ağlarda saifesi ve bir qaç bloger yazısı bar edi. Yazğanları esasen sağlıq hadimleri ve işğal altındaki yarımadada sağlıq problemlerinen bağlı edi.

2022 senesi dekabrniñ 28-nde Qırımdaki Rusiye mahkemesi vatandaş jurnalisti ve emşire İrına Danılovıçnı yedi yıl apis cazasına makhüm etti. Mahkeme qadınnı Rusiye Ceza Qanunnamesiniñ 222.1 maddesi ile «Patlayıcı madde ya da patlayıcı cihazlarnı qanunsız satın aluv, berüv, satuv, saqlav, taşuv, yollav ya da yanında taşımasında» qabaatlı tanıdı. Apis cezasından ğayrı qadın 50 biñ ruble para cezasını berildi.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d3454ggyqnys2v.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.
XS
SM
MD
LG