Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımdan siyasiy mabüs Prıhodkoğa qarşı daa eki cinayet davası açıldı


Oleg Prıhodko
Oleg Prıhodko

Rusiyede terror eylemini azırlav qabaatı ile 5 yıl apis cezasına mahküm etilgen 64 yaşındaki Oleğ Prıhodkoğa qarşı daa eki cinayet davası açılğan. Bunı "Mediazona" haber ete.

Bu sefer Prıhodko terrorizmni propaganda etmek ve natsizmni reabilitatsiya etmekte qabaatlana. Yañı davalarnıñ açıluvına sebep Prıhodkonen beraber kamerada oturğan mahkümlerniñ çaqmaları olğan.

Akimiyetni desteklegen yerli haber vastalarınıñ yazğanına köre, Prıhodko diger mahkümlernen laf etken vaqıtta "terror eylemlerini propaganda etken" ve "Ekinci Cian cenki vaqıtnda Gitler ve onıñ tarafdarlarınıñ areketlerini alğışlağan".

2019 senesi fevralniñ 8-nde Qırımdaki FSB idaresiniñ hadimleri Oleg Prıhodkonıñ evini tintken edi. Quvetçiler ukrain timsalleri, «Svoboda» firqasınıñ bayraqları, qırmızı-qara bayraqlar, Stepan Banderanıñ süretleri, tehnika ve ev CD-disklerini aldı. Tintüvden soñ Prihodkonı Aqmescitke alıp ketkenler, anda faaliyeti ve esas Ukraina ile bağları aqqında sorap sorğuğa çekken ediler.

2021 senesi martnıñ 3-nde Rostov-na-Donudaki Cenübiy arbiy bölgesiniñ mahkemesi Qırımdan ukrain tarafdarı faali Oleg Prıhodkonı terror ücümini azırlağanında ve patlayıcı maddelerni qanunsız yapqanında qabaatlı tanıdı ve 5 yıl sert apis cezasına mahküm etti.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.
XS
SM
MD
LG