Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımdaki Rusiye mahkemesi qırımtatar faali Bekirovnı apiste qaldırdı


Qırımtatar faali Edem Bekirov
Qırımtatar faali Edem Bekirov

Rusiye kontrolindeki Qırım Yuqarı mahkemesi qırımtatar faali Edem Bekirovnıñ SİZOda tutuluv müddetiniñ uzatılmasına berilgen imayeniñ temyiz arizasını red etti. Edem Bekirov iyünniñ 12-ne qadar nezaret altında qalacaq, dep haber ete Qırım.Aqiqat mühbiri.

Advokat İslâm Velilâyevniñ aytqanına köre, mabüsniñ sağlıq vaziyeti daa beter oldı.

«Şişiklilik quvetleşti ve bağrınıñ sol tarafında ağrılar peyda oldı. Bekirovnıñ ev apsine avuştırılmasını rica ettim, çünki bu alda insan SİZOda tutulmaq degil de, yiberilip tedavilenmek kerek. Mahkeme diñledi, mesleat odasına keçti ve delillerimni qabul etmedi. Temyiz arizasını red etti ve Edem Bekirovnı SİZOda qaldırdı», – dep tarif etti İslâm Velilâyev.

Ukraina Yuqarı Radasınıñ insan aqları vekâletlisi Lüdmila Denisova Bekirov tibbiy teşkerüvge yollanmalı, dep bildirgen edi. Tibbiy teşkerüvden soñ berilgen insulin iñektsiyaları sebebinden allergiyası olğan edi.

Rusiye kontrolindeki Aqmescitniñ Kiyev rayon mahkemesi silâ ve patlayıcı maddelerni saqlağanında qabaatlanğan Bekirovnıñ tevqif müddetini eki ayğa uzattı.

«Aqayım dayanır, o, küçlüdir». Edem Bekirovnıñ ömür arqadaşı onıñ apiske alınması aqqında (video)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:05:02 0:00

Herson vilâyetindeki Novooleksiyıvka qasabasınıñ sakini Edem Bekirov dekabrniñ 12-nde saba Qırım kirişinde Rusiye uquq qoruyıcıları tarafından tutıldı. O, 78 anasını ve aqrabalarını ziyaret etmek içün Qırımğa ketti. Daa soñra onı Aqmescitteki Rusiye FSB binasına alıp ketkenler. Kreml kontrolindeki Aqmescitniñ Kiyev rayon mahkemesi Bekirovnı eki ayğa apiske aldı.

Advokat Aleksey Ladinniñ bildirgenine köre, Bekirov Rusiye Ceza kodeksiniñ 222-nci maddesiniñ 2-nci qısmı ve 222.1-inci maddesiniñ 2-nci qısmı boyunca (patlayıcı madde ve patronlarnı saqlav ve berüv) şeklene. Uquqçı Lilâ Gemeci qayd etkenine köre, faal 10 kilogramm trotil ve 190 muarebe patronını taşuv ve tarqatuvda qabaatlana.

XS
SM
MD
LG