Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımdaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleri qırımtatar tili sebebinden mahkemeden çıqarıldı – advokat


Servet Gaziyev (soldan)
Servet Gaziyev (soldan)

Aqmescitteki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleri Servet Gaziyev ve Erfan Osmanov qırımtatarca laf etkeni içün mahkemeden çıqarıldı. Bu aqta advokat Ayder Azamatov «Qırım birdemligine» ayttı.

«Qadı Panasenko başta Servet Gaziyevni, soñra da Erfan Osmanovnı qırımtatarca laf etkenleri içün mahkemeden çıqardı. Müvekkiller ana tilinde laf etmek aqqından faydalanmağa istedi. Olar ana tilinde daa raat laf ete. Mahkeme ise bunı reglament bozuluvı dep saya. Ana tilinde laf etmek – reglament bozuluvı eken. Soñra añlaşqan imaye de reglament bozuluvı, daa soñra mahkeme izni olmasa, öksürmek ve aqsırmaq da reglament bozuluvı olacaqtır», – dep açuvlandı Azamatov.

Advokatnıñ aytqanına köre, mahkeme Gaziyev ve Osmanovnı teneffüsten soñ mahkemege qaytardı.

Hatırlatamız, FSB Aqmescitteki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüslerini beş gruppağa böldi.

«Memorial» aq qorçalayıcı merkezi dava mabüslerini siyasiy mabüs dep tanıdı.

2019 senesi martnıñ 27-nde FSB, Rusiye İç işler nazirligi ve Rusiye gvardiyasınıñ hadimleri martnıñ 27-nde Qırımda qırımtatarlarnıñ, şu cümleden «Qırım birdemligi» faalleriniñ evlerinde tintüvler keçirdi. Umumen 24 faal Rusiyede ve işğal etilgen Qırımda yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkeninde qabaatlanğan 24 faal tutulğan edi. Edem Yayaçikov – ğayıp oldı, onıñ bulunğan yeri martnıñ 27-nden berli belli degil. Soñra daa bir şübheli Raim Ayvazov tutuldı.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG