Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda sekiz yañı koronavirus hastası qayd etildi


İşğal etilgen Qırımda keçken künü 8 yañı koronavirus hastası qayd etildi. Bu aqta mayısnıñ 7-sinde COVID-19 ile küreş operativ ştabı toplaşuvında haber etildi.

Qırım ve Aqyardaki Rospotrebnadzor idaresiniñ yolbaşçısı Natalya Penkovskaya mayısnıñ 7-sinde operativ ştabı toplaşuvında, bütün qayd etilgen adiseler - artıq belli olğan merkezlerdir dep bildirdi. Hususan, Yañı Qapı rayonında eki hasta, Qurman rayonında bir hasta, Saq rayonında eki hasta, Aluşta bir hasta bar ve daa birisi - bala cumhuriyet hastahanesiniñ ekimi, bundan ğayrı Ukrainanıñ qıtasından kelgen bir adamda da COVID-19 tasdıqlandı.

Böylece, al-azırda Qırımda 168 yañı koronavirus hastası qayd etildi. 22-si çetelden keldi, 17-si – Rusiyeden. 22 hastanıñ Rusiyeden kelgenlernen alâqası oldı, 106 kişi laboratoriyada tasdıqlanğan hastalarnen alâqada olğan edi. 41 kişi tüzeldi. Bir hasta vefat etti. Aqyarda 106 COVID-19 hastası bar, eki insan vefat etti.

Qırımnıñ Rusiye akimiyeti bildirgenine köre, mayısnıñ 12-nden itibaren maska rejimini kirsetmege azır. Daa evel Qırımda yüksek seviyeli azırlıq rejimi mayısnıñ 11-ne qadar uzatılğan edi, Aqyarda onı mayısnıñ 30-na qadar uzatqanlar.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG