Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda patlavlar aqqında haber eteler, RF Mudafaa nazirligi dronlar urıp tüşürilgenini bildire


Rusiye telegram kanalları sentâbrniñ 21-nde gece Qırımda - Aqyar, Saq ve Aqmescit rayonlarında ve Kezlevde patlavlar yüz bergeni aqqında haber ettiler.

İnternette uçıp keçken dron sesi ve Ava Mudafaası sistemasınıñ işi eşitilgen videolar yayınlandı. Bundan ğayrı, "Belbek" ve "Saq" arbiy uçaq alanlarında "Pantsir" türü zenit-raketa kompleksiniñ çalışqanı aqqında resmiy olmağan haberler de bar.

Biraz soñra iç bir delil köstermeden RF Mudafaa nazirligi Qara deñiz akvatoriyası ve Qırım üzerinde 19 dron urıp tüşürilgenini bildirdi.

Ücümni Aqyarnıñ işğal yolbaşçısı Mihail Razvojayev de tasdıqladı.

2022 senesi avgust ayından başlap Qırım ve Aqyarda aman-aman er kün patlav sesleri eşitile. Rusiye akimiyeti bunı «Ukrayina uçucısızlarına» qarşı ateş ve «ava mudafaa sistemasınıñ işi» dep añlata. Qırımnıñ Rusiye yolbaşçısı Sergey Aksönov uçucısızlarnı yarımada içün «esas telüke» dep adlandırdı. 2022 senesi oktâbr ayında Qırım (Keriç) köpründe patlav oldı. Daa bir patlav 2023 senesi iyülniñ 17-nde oldı. Avgustnıñ 12-nde Rusiye akimiyeti Keriç köprüne yapılğan daa eki ücüm aqqında bildirdi. Yarımadada yüksek (sarı) terror telükesi seviyesi devam ete. Aqmescit ava limanı qapalı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.
XS
SM
MD
LG