Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda pandemiya başlağanından berli 70 insan koronavirustan vefat etti – akimiyet


Qırımda keçken künü daa bir hasta koronavirustan vefat etti. Bu aqta Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirligi oktâbrniiñ 5-nde derc etken statistik malümatında aytıla. Bu malümatqa köre, umumen bu yuqunçtan Qırımda 70 kişi vefat etti.

Hastalar aqqında tafsilâtlı malümat berilmey.

«2606 insan tibbiy közetüv altında buluna, 675-i evde dinamik közetüv altında qala, 1748 kişi hastahanede, 183 insan observatorlarda buluna», – dep aytıla haberde.

Keçken künü Qırımda 105 yañı koronavirus hastası qayd etildi.

Umumen Qırımda, yerli akimiyetniñ malümatına köre, 5063 yañı koronavirus hastası qayd etildi. 107-si çetelden keldi, 128-i qomşu Rusiyeden kelgenler ve olarnen alâqada olğanlar, 3008 insan tüzeldi, 69 hasta vefat etti.

Rusiye kontrolindeki Qırım akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG