Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda mahküm etilgen ukrain faali Baluh açlıqnı toqtata


Vladimir Baluh mahkemede. Arhiv fotoresimi
Vladimir Baluh mahkemede. Arhiv fotoresimi

Qırımda mahküm etilgen ukrain faali Vladimir Baluh açlıqnı toqtatmağa qarar aldı. Bu aqta Kyivdeki matbuat konferentsiyasında Arhiyepiskop Kliment seslendirgen Baluhnıñ muracaatında aytıla.

Daa evel haber etilgeni kibi, Qırımda mahküm etilgen ukrain faali Vladimir Baluhnıñ tevqif müddetinden bir yıldan biraz ziyadesi qaldı.

Advokat Dmitriy Dinzeniñ malümatına köre, Baluh 200 künden berli açlıq tutqan soñ ülser ya da pankreatit şübesi bar.

«Qurtuluv aqqında laf ettik»: Arhiyepiskop Kliment açlıq tutqan Baluhnı ziyaret etti (video)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Kreml nezaretindeki Qırım Yuqarı mahkemesi 5 yılğa mahküm etilgen Vladimir Baluhnıñ ükmüni qısmen yımşatıp, onı 4 yıl ve 11 ay umumiy rejim koloniyasında qalmasına ve 10 biñ ruble (tahminen 4 biñ ğrıvnâ) para cezasını ödemesine üküm etti. Faal eki cinaiy iş boyunca tevqif etildi.

Qırımda apiste tutulğan ukrain faali Vladimir Baluh 2018 senesi martnıñ 19-nda başlağan müddetsiz açlıqnı devam ete. Bir aydan berli bir şey aşamağan Baluh Arhiyepiskop Klimentni diñlep, kisel içmege, peksimet aşamağa razı olğan edi.

İyülniñ 5-nde Rusiye kontrol etken Aqşeyh rayon mahkemesi ukrain faali Vladimir Baluhqa 5 yıl apis cezası ve 10 biñ ruble (4 biñ grivna) para cezasını tayin etti.

FSB Vladimir Baluhnı 2016 senesi dekabrniñ 8-nde tuttı. FSB hadimleri Vladimir Baluh yaşağan evniñ çardaqında 90 patron ve bir qaç trotil taş tapılğanını bildirgen edi. Baluhnıñ imayesi ve aq qorçalayıcıları onıñ Ukrainağa qoltutqanı içün repressiyalarnıñ qurbanı oldı, dep tüşüneler. Onıñ evinde Ukraina bayrağı bar edi.

XS
SM
MD
LG