Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda künde COVID-19-dan ölgenlerniñ sayısı eksildi – akimiyet


Nümüneviy resim
Nümüneviy resim

Qırımnıñ Rusiye sağlıq saqlav nazirliginiñ malümatına köre, keçken künü 15 insan koronavirus yuqunçından vefat etti.

«4756 insan (COVID) ambulator tedaviylevde, 2586 kişi (COVID ve pnevmoniya) hastahanede buluna. Umumen 71 869 COVID-19 hastası qayd etildi, 61 549 tüzeldi», – dep aytıla haberde.

Bir kün evelsi 258 yañı COVID-19 hastası aqqında haber etildi.

Qırım ve Aqyardaki Rospotrebnadzor idaresiniñ yolbaşçısı Natalya Penkovskaya avgustnıñ 11-nde COVID-19-dan vefat etkenlerniñ sayısı rekord oldı, dep bildirgen edi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG