Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda koronavirustan dört hasta öldi – akimiyet


İşğal etilgen Qırımda keçken künü koronavirus yuqunçından 5, bütün pandemiya vaqtında ise 1107 adam öldi. Bunı Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirligi haber ete.

«262 insan (COVID) ambulator tedaviylevde, 1423 kişi (COVID ve pnevmoniya) hastahanede buluna. Umumen 38218 COVID-19 hastası qayd etildi. Tüzelgen 35813 çıqarıldı», – dep yazıla haberde.

Keçken künü işğal etilgen Qırımda 88 yañı koronavirus hastası qayd etildi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG