Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda bir künde aman-aman dört yüz koronavirus hastası qayd etildi – akimiyet


Nümüneviy resim
Nümüneviy resim

Qırımda oktâbrniñ 1-nde saba 398 yañı COVID-19 hastası qayd etildi, bir kün evelsi hasta sayısı 389 kişi edi.

«Pandemiya vaqtında 79 657 hasta qayd etildi. Bir künde 375 adam tüzeldi, bütün müddet devamında ise 68 156», – dep yazıla bildirmede.

Berilgen malümatqa köre, tünevin yarımadada 11 hasta ölgen, pandemiya vaqtında ise 2594.

Hatırlatamız, bir kün evelsi Qırımda 389 yañı COVID-19 hastası ve 15 ölüm aqqında haber etilden edi.

Qırım ve Aqyardaki Rospotrebnadzor idaresi bildirgenine köre, Qırımnıñ bir çoq rayonında koronavirus vaziyeti kerginleşti. Müessise, Qırımda dördünci koronavirus dalğası beklenile, lâkin qırımlılar daa az aşı olmağa başladı, dep qayd etti.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG