Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda bir künde altı hasta koronavirustan vefat etti – akimiyet


Mayısnıñ 11-nde Qırımda altı hasta koronavirus yuqunçından öldi, pandemiya devamında ise 1269, dep yazıla Qırımnıñ Rusiye sağlıq saqlav nazirliginiñ er künlik monitoring malümatında.

«512 insan (COVID-19) ambulator tedaviylevde buluna, 1593 kişi (COVID-19 ve pnevmoniya) hastahanede yata», – dep aytıla haberde.

Berilgen malümatqa köre, umumen 41679 COVID-19 hastası qayd etildi, 38457 tedaviylendi.

Tünevin Qırımda 98 koronavirus hastası qayd etildi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG