Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

OSCEde Rusiye vekili Qırım boyunca çıqışnı bölmege tırıştı


Venada OSCE-niñ onlayn oturışı devamında Rusiye vekili "özü begenmegen" Qırım vaziyeti ve Qara deñiz ile Azaq deñiziniñ suvlarınıñ arbiyleştirüvi aqqındaki çıqışnı bölmege ve toqtatmağa tırıştı. Bunı Twitterde Avropa boyunca Radio Free Europe/Radio Liberty muarriri Rikard Yozvâk yazdı.

"OSCEde emsalsiz bir adım: Rusiye vekili, Qara ve Azaq deñizlerindeki havsızlıq saası aqqında özü begenmegen çıqışlarnı bölmege ve toqtatmağa tırışa", - denile beyanatta.

Açıq menbalarğa köre, Rusiyeniñ OSCEde daimiy vekili Aleksandr Lukaşeviçtir. Onıñ bu vaqiağa binaen tefsirleri yoq.

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, Keriç parom keçiti, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi. Rusiye akimiyeti bu insanlarnıñ Rusiye ordusınıñ arbiyleri olğanını başta inkâr etken edi. Daa soñra Rusiye prezidenti Vladimir Putin bular Rusiye arbiyleri olğanını tanıdı.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG