Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

OSCE PA Rusiye eyyeti qabul etilgen Qırım qararını tanımaycağını bildirdi


Rusiye bazarertesi künü, iyülniñ 8-nde, OSCE Parlament assambleyası 28-inci sessiyasınıñ Rusiyeniñ Qırım ve Aqyar ilhaqını ve Qara ve Azaq deñizleriniñ askeriyleştirilüvini takbih etken netice beyannamesini tanımaycaq ve onı yerine ketirilmesi mecburiy olğanını saymay.

Bu aqta rey berüvden soñ Rusiye eyyetiniñ azası, Rusiye Devlet dumasınıñ deputatı Nikolay Rıjak bildirdi, dep haber ete TASS Rusiye haber agentligi.

«İşbu beyanname assambleya azalarınıñ tek üçte biri olğanda qabul etilgenine esaslanıp, onı tanımaycaqmız ve yerine ketirilmesi mecburiy olğan bir vesiqa olğanını saymaycaqmız. Çoqluq yoq edi, kvorum yeterli degil edi», – dep bildire Rıjaknıñ aytqanlarını TASS.

Rıjak beyanname metnini izaatlap, «Rusiyege qarşı laflar, bir şey deñişmey», dep qayd etti.

OSCE Parlament assambleyası bazarertesi künü, iyülniñ 8-nde, Rusiyeniñ Qırım ve Aqyar ilhaqını ve Qara ve Azaq deñizleriniñ askeriyleştirilüvini takbih etken qarar ile netice beyannamesini qabul etti. Lüksemburg beyannamesine 95 parlament azası rey berdi, 7 kişi qarşı çıqtı. Umumen OSCE PA erkânında – 323 aza ve 56 parlament azası.

OSCE Parlament assambleyasındaki daimiy eyyet azasınıñ muavini Sergey Vısotskiyniñ Facebookta bildirgenine köre, rey berüvde Rusiye eyyetinden tek bir vekil bar edi.

«Rusiyeliler er vaqıt kibi toplaşuvnı bozacaq ediler. Bu sene kvorum olmağanını aytacaq oldılar. Rusiye eyyetiniñ 9 azasından toplaşuvda tek bir kişi bar edi. Olar Assambleya kvorumını özleri bozıp, kvorum bozulmasına qarşı narazılıq bildirgenler», – dep yazdı Vısotskiy.

Rusiye akimiyetiniñ bunıñnen bağlı açıq izaatları daa yoq.

İyülniñ 6-nda haber etilgeni kibi, Avropada telükesizlik ve işbirligi teşkilâtı Parlament assambleyasınıñ siyasiy meseleleri ve telükesizlik komiteti Rusiyeniñ Qırım, Qara ve Azaq deñizlerini askeriyleştirüv qararını qabul etti.

2014 senesi fevral ayında Qırımda işaretsiz urbada silâlı insanlar peyda oldı. Olar Qırım Yuqarı Şurası, Aqmescit ava limanı, diger strategik obyektlerni zapt etip, Ukraina ordusınıñ areketlerini blok etken edi.

2014 senesi martnıñ 16-nda Qırım ve Aqyarda yarımada statusınen bağlı dünyada tanılmağan «referendum» olıp keçti, onıñ neticesinde Rusiye Qırımnı öz terkibine aldı. Ukraina, Avropa Birligi, ABD «referendumdaki» rey neticelerini tanımadı. Rusiye prezidenti Vladimir Putin martnıñ 18-nde Qırımnıñ Rusiyege «qoşulğanını» ilân etti.

Halqara teşkilâtlar, Qırımnıñ işğali ve ilhaqını qanunsız tanıp, Rusiyeniñ areketlerini takbih ettiler. Ğarp devletleri bir sıra iqtisadiy sanktsiyalarnı qullandı. Rusiye, yarımadanı işğal etkenini inkâr etip, buña «tarihiy adaletniñ tiklenmesi», dey. Ukrainanıñ Yuqarı Radası 2014 senesi fevralniñ 20-ni, Rusiye tarafından Qırım ve Aqyarnıñ muvaqqat işğali başlağan künü olaraq resmen ilân etti.

XS
SM
MD
LG