Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantlarını Rusiyedeki Rostov-na-Donu şeerine alıp kettiler – faaliyetçi


Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantlarından biri Zevri Abseitov
Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantlarından biri Zevri Abseitov

Mayıs 22-de Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir işi» figurantları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Zevri Abseitov ve Rustem Abiltarovnı Aqmescitniñ tahqiqat izolâtorından Rusiyedeki Rostov-na-Donu şeerine alıp kettiler. Bunı mayıs 23-te Facebookta faaliyetçi Dilâver Memetov yazdı.

Qırım.Aqiqat, bunıñ tafsilâtlarını ögrenmek içün bağçasaraylılarnıñ advokatlarınen bağlanmağa tırışa.

2016 senesi mayıs 12-de Bağçasarayda Rusiye telükesizlik hadimleri musulmanlar, qırımtatarlarnıñ evleri ve yerli qavehanede bir sıra tintüvler keçirdi. Neticede dört Bağçasaray sakini: Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rustem Abiltarov ve Enver Mamutov yaqalanıp, terrorizmde qabaatlandı. Olarnı, Rusiyede terroristik tanılğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkenlerinden şübheli sayalar.

«Hizb ut-Tahrir» halqara siyasiy İslâm teşkilâtınıñ vekilleri öz vazifesini, bütün musulman devletlerini bir İslam hilâfeti içinde birleştirüvde köreler. Lâkin olar buña irişmek içün terroristik usullarnıñ qullanılmasını red ete ve Rusiyede aqsız yerde taqip etilgenlerini aytalar. 2003 senesinde Rusiyeniñ Yuqarı mahkemesi «Hizb ut-Tahrir»ni yasaq etip, «terroristik» olaraq tanılğan 15 birleşmeniñ cedveline kirsetti.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca tevqif ve mahküm etilgen Qırım sakinleriniñ advokatları, olarnıñ taqip etilüvi din alâmetine köre yapıla, dep sayalar. Advokatlar, bu iş boyunca Rusiye uquqqoruyıcı organları tarafından taqip etilgenlerniñ esas olaraq qırımtatarlar olğanını ve olardan ğayrı İslâm dinini kütken ukrainler, ruslar, tacikler, azerbaycanlar ve diger etnik gruppalarğa ait Qırım sakinleriniñ taqip etilgenini qayd eteler. Halqara uquq işğal etilgen territoriyada işğalci devletniñ qanunlarını tatbiq etmekni yasaq ete.

XS
SM
MD
LG