Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Çiygoz: «Halqara toplulıqqa Baluh etrafındaki vaziyetke daa çoq diqqat ayırmaq kerek»


Volodımır Baluh, arhiv fotosureti
Volodımır Baluh, arhiv fotosureti

Qırımtatar Milliy Meclisi reisiniñ muavini Ahtem Çiygoz, Ukrainadaki ve halqara toplulıqqa ilhaq etilgen Qırımda mahküm etilgen ukrain faaliyetçisi Volodımır Baluhnıñ açlığı etrafındaki vaziyetke daa çoq diqqat ayırmak kerek, dep saya.

Bu fikirni Çiygoz Qırım.Aqiqat içün bergen izaatlarda bildirdi.

Çiygoz: «Şimdi Baluhqa cemiyetteki, devletteki ve halqara muessiselerniñ diqqatını maksimal derecede arttırmaq kerek. Biz Rusiye ukümetine, onıñ taliyiniñ közetilgeni ve em de büyük itina ile közetilgenine dair açıq bir signal bermek kerekmiz», – dedi.

Baluh muddetsiz açlıqnı mart 19-da ilân etti.

İlhaq etilgen Qırımda mahkeme Baluhnı, arbiy yedekler saqlağanında qabaatlı tanıp, 3 yıl ve 5 ayğa koloniya-qasabada azatlıqtan marum etilmesi ve ondan ğayrı 10 000 ruble (qararnen 4600 hrivna) miqdarında cöreme tölemesine dair uküm çıqardı.

Faaliyetçige qarşı ekinci cinaiy iş Aqşeyh (Razdolnoye) qasabasındaki muvaqqat tutuluv izolâtorınıñ rehberi Valeriy Tkaçenkonıñ arizası esasında açıldı. O, Baluh onı kötekledi, dep iddia ete. Aynı zamanda faaliyetçi ve onıñ imayesi, Tkaçenko özü oña ucüm etkenini bildireler.

Mart 19-da Kremlniñ kontroli altında olğan Aqşeyh rayon mahkemesi Volodımır Baluhqa 2018 senesi iyün 19-ğa qadar tevqif etilüv şeklinde sıñırlav tedbirini sayladı.

Mart 28-de Ukraina Tış işleri nazirligi Baluhnıñ deral azat etilmesini talap etti.

Rusiye FSBsi Volodımır Baluhnı 2016 senesi dekabr 8-de yaqaladı. FSB hadimleri Volodımır Baluh yaşağan evniñ tavanında 90 patron ile bir qaç trotil şaşkasını taptılar, dep iddia ete ediler.

Baluhnıñ imayesi ve aq-uquq qorçalayıcıları, onıñ Ukraina vatanperveri olğanı sebebinden – eviniñ azbarında Ukraina bayrağı olğanı içün repressiyalar qurbanı olğanını iddia eteler.

XS
SM
MD
LG