Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Kefede mahkeme qırımtatarlarğa qol tutmaq maqsadınen yapılğan bir kişilik piketleriniñ daa eki iştirakçisine cöreme tayin etti


Kremlniñ kontroli altında bulunğan Kefe şeer mahkemesi yanvarniñ 15-nde qırımtatarlarnıñ tintüvleri ve tefqiflerine qarşı bir kişilik piketlerniñ daa eki iştirakçisine cöremelerni tayin etti.

Qırım.Aqiqatnıñ bildirgenine köre, Eral Dani ve Ruslan Rustemovğa 10-ar biñ ruble (qararnen 4,9 hrivna – QA) miqdarında cöremeler tayin etildi.

Yanvarniñ 15-nde Kefede bir kişilik piketniñ iştirakçisine cöreme tayin etüv boyunca daa bir mahkeme oturışuvınıñ ötkerilmesi planlaştırıla.

Oktâbrniñ 14-nde yarımadada telükesizlik hadimleriniñ qırımtatarlar, musulmanlarğa qarşı repressiyalarına narazılıq köstermek maqsadınen bir sıra bir kişilik piketler ötkerildi. Daa soñra Rusiye mahkemeleri bu piketlerniñ iştirakçilerine cöremeler tayin etti.

Piket iştirakçilerine qarşı, piket ötkerilmesiniñ tayin etilgen tertibini bozğanları içün (Rusiyeniñ Memuriy tertip bozuv aqqında kodeksi, 20.2 maddesiniñ 5-nci qısmı) memuriy protokollar tizildi.

Daa soñra Aqmescit, Canköy, Aluşta, Suvdağ şeerlerinde ve bunıñ kibi de İçki, İslâm-Terek, Qarasuvbazar ve Qurman rayonlarında mahkeme oturışuvları ötkerildi. İçki işler nazirliginiñ Qırım boyunca ekspertiza merkezi tarafından «piketler umumiy maqsat, niyet ve teşkil etilüv ile birleştirilgen» şeklinde berilgen hulâsa, qabaatlav tarafınıñ esas delili oldı.

Rusiye tarafından ilhaqından soñ Qırımda mustaqil jurnalistler, cemiyet faaliyetçileri, qırımtatar milliy areketiniñ faaliyetçileri, Qırımtatar Milliy Meclisiniñ azaları ve Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtına alâqalı deye şübhe altında tutulğan Qırım musulmanlarınıñ evlerinde ketken sayın daa sıq surette tintüvler yapıla.

XS
SM
MD
LG