Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Mahkeme Qırım "Hizb ut-Tahrir davası"nıñ iştirakçilerini avalandıruvı olmağan penceresiz hanede tuta - advokat


Emil Kurbedinov
Emil Kurbedinov

Advokat Emil Kurbedinov, Moskova vilâyetiniñ Vlasiha şeerindeki Arbiy apellâtsiya mahkemesinde apellâtsiya şikâyeti baqılğanda ekinci Bağçasaray "Hizb ut-Tahrir davası"nıñ iştirakçilerini avalandıruvı olmağan penceresiz hanede tutulğanını bildire.

Onıñ malümatına köre, mahkeme oturışı iyün 5-inde video konferentsiyası şeklinde keçe.

"Şimdilik bütün ekinci Bağçasray taqımını - sekiz adamnı - üç kvadrat metrde tutalar. Pencere ve avalandıruv yoq. Nefes alınmasınıñ çaresi yoq. Prokuror ve mahkemeciler taqımı devam etmekke keder etecek iç bir sebep körmey, em de başından müşteriler o odada birer-birer olmağa tırıştı, amma olarğa basqı yapılğanından soñ episi o hanege kirdi! İmayeniñ bütün şikâyetleri cevapsız qala! Adamlar mahkeme protsessiniñ yarısını eşitmedi!", - yazı Facebookta advokat.

2017 senesi oktâbr ayında Rusiye telükesizlik hısmetiniñ hadimleri Bağçasaraynıñ altı sakini Timur İbragimov, Marlen Asanov, Memet Belâlov, Seyran Saliyev, Server Zekiryayev ve Ernes Ametovnı tutup alan edi. FSB olarnı Rusiyede ve onıñ tarafından ilhaq etilgen Qırımda yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınıñ azaları olğanında qabaatlay.

«Qırım birdemligi» cemaat teşebbüsiniñ koordinatorı Server Mustafayev ve qırımtatarı, musulman Edem Smailov 2018 senesi mayısnıñ 21-nde Qırımda Rusiye uquq qoruyıcıları tarafından tutulğan edi. Olarnıñ davası Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasına» ilâve etildi.

2019 senesi noyabrniñ 15-nde Rusiyeniñ Rostov-na-Donu Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi Bağçasaraydaki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» temelini baqıp başladı.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG