Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

«Ne içün 16 yıl?» «Hizb-ut-Tahrir davasınıñ» daa bir mabüsiniñ anası narazılıq aktsiyasına çıqtı (+video)


Eskender Abdulganiyev
Eskender Abdulganiyev

Qurmandaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsi Eskender Abdulganiyevniñ anası Emine «Oğlum – terrorist degil» yazuvlı şiarınen bir kişilik narazılıq aktsiyasına çıqtı. Bu aqta «Qırım birdemligi» Facebooktaki canlı yayınğa esaslanıp bildire.

«Prokuror oğlum içün 16 yıl apis istedi. Ne sebepten? Bu adaletsizlik ne içün yapıla? Pek müsbet, yahşı oğlan. Ne içün o qadar yıl? Namaz qıla, Quran oquy depmi, müsbet, faal, şeñ olğanı içünmi? Bir vaqıt kimseniñ canını ağırtmadı. Bu «adaletke» razı degilim, şunıñ içün bütün dünya mındaki adaletsizlikni körsin dep, bir kişilik narazılıq aktsiyasına çıqtım», – dep ayttı anası narazılıq aktsiyası vaqtında.

Rusiyeniñ Rostov-na-Donu şeerindeki Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi noyabrniñ 3-nde Qurmandaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleri Rustem Emiruseinov, Arsen Abhairov ve Eskender Abdulganiyevniñ ükmüni çıqarmağa planlaştıra. Prokuror qırımtatarlarnı qabaatlı tanıp, sert rejimli koloniyada qalmalarına üküm etmege talap etti: Rustem Emiruseinov içün 1,5 yıl nezaret ile 18 yıl apis, Arsen Abhairov içün 15 yıl, Eskender Abdulganiyev içün 16 yıl.

2019 senesi fevral ayında Qurman rayonınıñ Büyük Onlar (Oktâbrskoye) qasabasında Rusiye uquq qoruyıcıları tintüv keçirdi. Daa soñra Aqmescitteki FSB idaresine Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rustem Emiruseinov alındı.

Rusiye Federal telükesizlik hızmeti Qurman rayonınıñ üç sakinini «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkeninden şübheli sayıp yaqalağanını tasdıqladı.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Adliyeciler qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

XS
SM
MD
LG