Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

NATO, Qara deñizdeki telükesizlik meselelerinde Ukraina ve Gürcistan ile işbirlikni keñleştirecek ola – Stoltenberg


Yens Stoltenberg
Yens Stoltenberg

NATO, Qara deñizdəki telükesizlik meselelerində Ukraina və Gürcüstan ilə işbirlikni geñləştirmege devam etecek ola, dep birldirdi aprelniñ 13-nde Brükselde brifing vaqtında alyansnıñ başı kâtibi Yens Stoltenberg.

«Ukrainanı daa turğun yapqan ve Avropatlantik istekleriniñ ilerilemesine yardım etken kenişmiqyaslı islâatlarını destekledik ... Qara deñizdeki telükesizlik meselelerinde Ukraina ve Gürcüstan ile işbirligimizni keñleştirmege devam etecekmiz ve Ukrainanıñ inkişaf etken imkânlarğa malik bir ortaq statusından tam şekilde faydalanıp olması içün çalışamız», – dedi o.

NATO baş kâtibi Yens Stoltenberg Rusiyeni Ukraina ile sıñırda, Qırımda ve Donbasta arbiy kerginleşmeni toqtatmağa çağırdı.

Martnıñ 30-nda Ukraina silâlı quvetleriniñ baş komandanı Ruslan Homçak bildirdi ki, Rusiye, «Zapad-2021» strategik talimlerine azırlıq manaçığınen Ukrainanıñ şarqiy sıñırlarına taktik gruppalarını çeke. Kreml, Rusiye ordusınıñ Rusiyede areket etmesi diger memleketlerni, hususan Ukrainanı qasevetlendirmemeli, dedi.

Ukrainanıñ ğarbiy ittifaqdaşları oña qol tutqanını bildirdi. Aprelniñ 2-nde ABD ve Ukraina prezidentleri Joseph Biden ve Volodımır Zelenskıy telefonda laf ettiler. Beyaz saraynıñ malümatına köre, «prezident Biden Rusiyeniñ Donbas ve Qırımdaki istilâsı vaziyetinde Ukraina suvereniteti ve topraq bütünligine qol tutqanını tasdıqladı».

Daa soñra Avropa Birliginiñ Tış siyaset ve telükesizlik siyaseti yuqarı temsilcisi Josep Borrell Ukraina akimiyetini Rusiye tarafından yapılğan istilâ vaziyetinde «Avropa Birligi destek köstergenine» işandırdı.

Sıñırda ve Donbasta olğan adise-vaqialar sebebinden NATO da Ukrainağa qol tutqanını bildirdi.

XS
SM
MD
LG