Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Nariman Celâl FSB zapt etken ukrainalı arbiy deñizcilerge nasıl yardım etti (video)


Nariman Celâl FSB zapt etken ukrainalı arbiy deñizcilerge nasıl yardım etti (video)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

Üç yıl evelsi Keriç boğazı yaqınlarında Rusiye arbiyleri Ukrainağa ait kater ve buksirge ateş açtı. Soñra üç gemini ve 24 arbiy deñizcini zapt etti. Bütün eşya ve aşını alıp, ukrainalılarnı Aqmescitniñ SİZOsına yolladılar, soñra ise Moskvağa avuştırdılar. Olarğa ilk yardımnı kimler kösterdi ve qırımtatarlarnıñ ne alâqası bar – videoda seyir etiñiz.

2018 senesi noyabrniñ 25-nde Rusiyeniñ sıñır gemileri Odesa limanından Azaq deñizinde Mariupolge keçken Ukraina Arbiy deñiz quvetleriniñ gemilerine qarşı «açıq istilâiy areketler» kerçekleştirdi. Rusiyeniñ «Don» sıñır kateri Ukraina Arbiy deñiz quvetleriniñ «Yañı Qapu» reyd buksirine aselet çarptı.

Rusiye FSBsi Ukraina gemilerine qarşı silâ qullanğanını tasdıqladı, berilgen malümatqa köre, üç Ukraina arbiy gemisi noyabrniñ 25-nde «Rusiye devlet sıñırından qanunsız keçti».

Aqmescit ve Keriç mahkemeleri 24 Ukraina deñizcisini apiske aldı. Ukraina deñizcileriniñ 6 yılğa qadar azatlıqtan marum qalması mümkün edi.

Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ prokuraturası Rusiye FSBsi tarafından zapt etilgen ukrain deñiz askerlerini cenk esiri dep tanıdı.

Rusiyeniñ Keriç boğazında yapqanlarını bir sıra Avropa memleketi ve ABD tenqit eteler. NATO, vaziyetni ve Keriç boğazındaki adiselerni diqqatnen közetkenini bildirip, ağır-sabırlı olmağa ve vaziyetniñ daa beterine yol açmamağa çağırdı.

XS
SM
MD
LG