Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Bundestagnıñ prezident muavini Nariman Celâl ve Ahtemovlarnıñ Rusiye apishanelerine avuştırıluvını takbih etti


Almaniya Bundestagınıñ prezident muavini Katrin Gering-Ekkard Qırımtatar Milliy Meclisi reisiniñ birinci muavini Nariman Celâl ve Asan ve Aziz Ahtemovlarnıñ oktâbrniñ 2-nde Aqmescitteki SİZO-2-den Rusiye apishanelerine avuştırıluvını takbih etti.

«Halqara uquqnıñ qaba bozuluvıdır. Nariman Celâl Rusiyege yollanacaq. Qırımtatarlarnıñ aqlarını qoruğanı içün 17 yıl apis cezası», – dep yazdı Gering-Ekkard X içtimaiy ağında.

Belli olğanına köre, Qırımtatar Milliy Meclisiniñ birinci muavini Nariman Celâl ve Asan ve Aziz Ahtemovlar oktâbrniñ 2-nde Aqmescitteki SİZO-2-den alındı ve Rusiyedeki apishanelerge avuştırıldı.

2022 senesi sentâbrniñ 21-nde Rusiye kontrolindeki Qırımnıñ Yuqarı mahkemesi Nariman Celâlnı 17 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına üküm etti. Bundan ğayrı, 700 biñ ruble para cezası berildi ve azatlığı 1,5 yılğa sıñırlandı.

Asan Ahtemov 15 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına üküm etildi. Oña 500 biñ ruble para cezası berildi ve 1 yıl qadar azatlığı sıñırlandı. Aziz Ahtemov 13 yıl sert rejimli koloniyada qalmasına üküm etildi. Oña da 500 biñ ruble para cezası berildi ve azatlığı 1 yılğa sıñırlandı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d1ug5n8f9xpr1h.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG