Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Kuleba, Keriç köprüniñ quruluvı sebebinden qoyulğan sanktsiyalar içün Kanada ve Avstraliyağa minnetdarlıq bildirdi


Dmıtro Kuleba
Dmıtro Kuleba

Ukraina Tış işler nazirliginiñ başı Dmıtro Kuleba, Keriç köprüniñ quruluvına alâqalı Rusiyeniñ hususiy ve uquqiy şahıslarına qarşı sanktsiyalarnıñ arttırıluvı içün Kanada ve Avstraliya akimiyetine minnetdarlıq bildirdi.

«Kanada ve Avstraliyağa Qırımnıñ devamlı işğali ve yarımadada insan aqlarınıñ bozulmasına köre Rusiye Federatsiyası içün fiyatnıñ qoşma arttırıluvı içün minnetdarım», – dep yazdı Kuleba Twitter saifesinde.

Ukraina TİN başı qayd etti ki, «Kremlge qarşı sanktsiyalar tayzyığı arttırılma kampaniyası Ukraina topraq bütünligi ğayrıdan tiklenmegece devam etecek».

Martnıñ 29-nda Kanada Qırımnıñ Rusiye tarafından işğal etilmesi sebebinden qoyulğan sanktsiyalar cedveline daa eki husisiy ve dört uquqiy şahısnı qoştı.

Avstraliya akimiyeti Keriç köprüniñ quruluvına alâqası olğan bir hususiy şahıs ve dört Rusiye şirketine qarşı sanktsiyalar qoylması aqqında qarar aldı.

AB elçileri Keriç köprüniñ qurucılığı içün eki şahıs ve dört şirketke qarşı sanktsiyalarnı tasdıqladı.

Ukraina Tış işler naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar AB daimiy vekiller komitetine Ukraina topraq bütünligini ve suverenitetini bozuv, hususan Keriç köprü qurucılığı ile bağlı şahıs ve teşkilâtlar cedvelini kenişletmek qararını qabul etkeni içün teşekkürler bildirdi.

Daa evel berilgen malümatqa köre, Qıbrız Keriç köprü qurucılığı sebebinden kirsetilgen Avropa Birligi sanktsiyalarını blok ete. AB, bu köpürni qurğan şirketlerge qarşı sanktsiyalarnı 2018 senesi iyül ayında kirsetti.

İyünniñ 18-nde Ukraina Tış işler naziri Dmıtro Kuleba bildirgenine köre, Avropa Birligi Şurası Qırım işğali sebebinden Rusiyege qarşı sanktsiyalarnı bir yılğa uzattı.

Sanktsiyalar 2014 senesi Rusiyeniñ yarımada işğaline cevap olaraq kirsetildi. O vaqıttan berli bir qaç kere uzatılıp kenişletilgen edi.

Keriç boğazındaki köpürniñ maşina qısmı 2018 senesi mayıs ayında yengil maşinalar içün açılğan edi, daa soñra yük maşinalarınıñ areketi başlatıldı. Köpürniñ demiryol qısmı daa azır degil.

2019 senesi dekabr ayında Rusiye prezidenti Vladimir Putin köpürniñ tren areketini başlattı.

Ukrainanıñ beşinci prezidenti Petro Poroşenko Rusiye işğal etken Qırımda Keriç köprüniñ qanunsız qurucılığı Kremlniñ halqara uquqqa emiyet bermegeniniñ daa bir delili ola, dep bildirgen edi.

XS
SM
MD
LG