Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Kreml Putinniñ "Azovstal" zavodından tahliye ile razı olğanını red etti


Vladimir Putin
Vladimir Putin

Rusiye prezidenti Vladimir Putin BMT-nıñ baş kâtibi Antonio Guterres ile körüşüv vaqtında Mariupoldeki "Azovstal" zavodından tahliyege razı olmadı. Bunı Kremlniñ matbuat kâtibi Dmitriy Peskov haber etti.

Onıñ sözlerine köre, Putin ve Guterres BMT ve Halqara Qızıl Haç komitetiniñ "Azovstal"dan gumanitar koridorlarnıñ teşkiline celp etilmesi ile bağlı belli bir añlaşmalarğa kelmegenler.

"Bu mevzu Guterres tarafından kerçekten seslendirildi ve o daa muzakere etilecek, amma bu saada şimdilik belli bir añlaşmalar yoq", - dedi Peskov.

Aprelniñ 26-nde Birleşken Milletler kâtibi Antonio Guterres Rusiye prezidenti Vladimir Putin ile körüşti. Rusiye prezidenti Vladimir Putin BMT-nıñ baş kâtibi Antonio Guterres ile körüşken soñ Mariupoldeki "Azovstal" zavodınıñ tahliyesine razı olğanı aqqında haber etilgen edi.

Ukrayinağa qarşı Rusiye silâlı ücümi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete.

Aprelniñ başında Moskva Ukrayina şimalinde faal olğanını toqtattı, dep bildirdi. Tezden Ukrayina akimiyeti Kıyiv, Çerniğiv ve Sumı vilâyetinde Rusiye arbiyleri qalmadı, dep ayttı.

Rusiye ordusı çekilgen soñ azat etilgen köy ve şeerlerde kütleviy öldürüv adiseleri aqqında belli oldı. Bazı ğarbiy liderler Rusiyeni cenk cinayetlerinde qabaatladı. Rusiye akimiyeti arbiyleriniñ öldürüvlerge alâqası bar olğanını inkâr etip, olarnı «uyduruv» dep adlandıra.

Rusiye Ukrayinağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d3f6698iwwkivl.cloudfront.net​. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG