Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Koronavirus Qırımda: bir künde yedi hasta vefat etti – akimiyet


Qırımda keçken künü 7 hasta koronavirustan vefat etti, pandemiya vaqtında bu yuqunçtan 839 kişi vefat etti, dep bildire Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirligi.

«2606 insan (covid) ambulator tedaviylevde, 1924 kişi (covid ve pnevmoniya) hastahanelerde buluna. Umumen 33977 Covid-19 hastası qayd etildi. Tüzelgen 29613 kişi yiberildi», – dep aytıla haberde.

Keçken künü Qırımda 141 koronavirus hastası qayd etildi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG