Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Keriçte "Ğalebe künü"ne bağışlanğan uçaq paradı keçti (+suret, video)


Keriçte mayısnıñ 9-ında koronavirus sebebinden "Ulu vatan cenkinde ğalebeniñ 75 yıllığına bağışlanğan" adiy parad yerine uçaq paradı keçti. Bunı Qırım.Aqiqat muhbiri haber ete.

Yüzlerce keriçliler ve şeer musafirleri, karantin rejimine baqmadan, uçuşnı seyir etmek içün Mitridat bayırına köterildi.

Koronavirus sebebinden ilân etilgen sıñırlavlar neticesinde Qırımnıñ rusiyeli ükümeti tarafından teskil etilgen uçaq paradı yarım saatqa kec qalıp başladı.

Mitridat bayırı üzerinde Ka-27 ve Mi-8 vertolötları, An-26 ve Be-12 uçaqları, çoq maqsatlı Su-30SM qırıcıları, Su-24M cebe borbardımanları uçtı.

В Керчи провели воздушный парад ко «Дню Победы» (видео)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

İlhaq etilgen Qırımda ve Aqyarda mayısnıñ 9-ında "Ğalebe künü" qayd etile.

Daa evel bildirilgeni kibi, ilkaq etilgen Qırımda mayısnıñ 9-ında koronavirus pandemiyasından sebep kütleviy tedbirler olmaycaq. Mayısnıñ 7-sinde Qırımda mayıs 9-ında keçirileck merasimlerniñ cedvelini ilân etiiler, olarnıñ çoqusı onlayn olacaq.

Aqyarda mayıs 9-ında koronavirus epidemiyasına baqmadan bir sıra merasimlerni keçirecekler. Hususan, gemi ve uçaqlarnıñ paradları olacaq.

Rusiye Mudafaa naziri Sergey Şoygu mayıs 9-ında bir sıra Rusiye şeerlerinde ve ilhaq etilgen Qırımda bayram salütlarnıñ patlatılmasını buyurdı.

Rusiye işğal etken Qırımda 2014 senesinden berli sovetlerniñ ve Rusiyeniñ «Ğalebe künü» Qızıl ordu ve sovet halqınıñ natsist Almaniyası üzerindeki ğalebe künü olaraq qayd etile. Ukrainada mayısnıñ 8-nde Hatıra ve barışuv künü qayd etile, mayısnıñ 9-ı ise – Ekinci cian cenkinde natsizmni yeñüv künü olaraq.

XS
SM
MD
LG