Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Ukraina milliy telükesizlik ve mudafaa şurasınıñ kâtibi Keriç köprüne darbe endirilecegini inkâr etmey


Keriç köprü, arhiv fotoresimi
Keriç köprü, arhiv fotoresimi

Ukraina milliy telükesizlik ve mudafaa şurasınıñ kâtibi Oleksiy Danılov imkân olsa, Keriç köprüne darbe endirilecek, dep ayttı.

«Radio NV» yayınında Danılovğa böyle sual berildi: «Sizce, Keriç köprüne darbe endire bilemizmi? Çünki olar bu yoldan yardım yollaylar».

«Bunı yapıp olsa edik, endi yapar edik. İmkân olsa, bunı mıtlaqa yaparmız», – dep cevap berdi Danılov.

Rusiye Keriç köprüni arbiy tehnikanı Rusiyeden Qırımğa ve keri taşımaq içün qullana.

Ukrayinağa qarşı Rusiye silâlı ücümi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete.

Aprelniñ başında Moskva Ukrayina şimalinde faal olğanını toqtattı, dep bildirdi. Tezden Ukrayina akimiyeti Kıyiv, Çerniğiv ve Sumı vilâyetinde Rusiye arbiyleri qalmadı, dep ayttı.

Rusiye ordusı çekilgen soñ azat etilgen köy ve şeerlerde kütleviy öldürüv adiseleri aqqında belli oldı. Bazı ğarbiy liderler Rusiyeni cenk cinayetlerinde qabaatladı. Rusiye akimiyeti arbiyleriniñ öldürüvlerge alâqası bar olğanını inkâr etip, olarnı «uyduruv» dep adlandıra.

Rusiye Ukrayinağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2ud65mnh9spru.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG