Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Keçken künü Qırımda 9 insan koronavirustan vefat etti – akimiyet


Qırımda keçken künü 9 hasta koronavirus yuqunçından vefat etti. Bu aqta Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirliginiñ er künlik monitoring malümatında aytıla.

Müessise malümatına köre, umumen pandemiya başlağanından Qırımda 540 kişi bu yuqunçtan vefat etti.

«3572 insan (covid) ambulator tedaviylevde, 3025 kişi (covid ve pnevmoniya) hastahanelerde buluna, 3 insan observatorlarğa alındı. Umumen 26274 COVID-19 hastası qayd etildi. Tüzelgen 20531 kişi çıqarıldı», – dep aytıla haberde.

Keçken künü Qırımda 247 koronavirus hastası qayd etildi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG