Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Kıyivde adları Rusiye ile bağlı olğan 95 soqaq, aralıq ve meydannıñ adı deñiştirildi 


Kıyivniñ merkezi, arhiv fotosı
Kıyivniñ merkezi, arhiv fotosı

Kıyiv şeer başı Vitaliy Klıçko, Kıyiv şeer şurası adları Rusiye ve Sovet Birligi ile bağlı olğan 95 soqaq, aralıq ve meydannıñ adını deñiştirmege qarar alğanını bildidri.

"Reyting rey berüvi vaqıtnda cemaatçılıq tarafından başlatılğan ve desteklengen yañı adlar Ukrayinadaki tarihiy vaqialarnıñ, Ukrayinanı meşur etken ve devletimizniñ mustaqilligi oğrunda küreşken belli qaramanlarımıznıñ hatırasını ebediyleştirmeli", - dep yazdı o.

Kıyiv şeer başı soqaqlarınıñ adlarınıñ deñiştirilmesi ile bağlı bir qaç misal ketirdi:

  • General Jmaçenko soqağı artıq kinaz Roman Mstislaviç adını taşıycaq;
  • Marşal Malinovskiy soqağı artıq "Azov" polkunıñ Qaramanları;
  • Tulskaya meydanı artıq UPA Qaramanları meydanı;
  • Karl Marks soqağı artıq Gutsulskaya soqağı;
  • Piterskaya soqağı artıq Londonskaya soqağı;
  • Miçurina soqağı artıq Deñiz piyadeleri soqağı.

Vitaliy Klıçkonıñ sözlerine köre, adlarnıñ deñiştirüv esnası daa yekünlenmegen, Kıyiv şeer şurası nevbetteki oturışunda "derusifikatsiya" üzerinde işini devam etecek.

Rusiye fevralniñ 24-nde Ukrayinağa büyük istilâ etti, amma istegenini alamadı, hususan ukrainalılarnıñ tirenüvi sebebinden Kyivni zapt etemedi.

Aprelniñ 22-nde Rusiye Ukrayinadaki «mahsus operatsiyanıñ» (anda büyük istilânı böyle adlandıralar) «ekinci fazası» vaqtında yañı planlar aqqında bildirdi. Rusiye arbiyleri işğal etilgen Qırımğa qara ayatını temin etmek ve Pridnestrovyege çıqmaq içün Donbas ve cenübiy Ukrayinanı kontrol altına almağa niyetlene.

Faqat, ğarbiy istihbaratnıñ malümatına köre, Donbasta Rusiye muvafaqiyetli sıñırlı ve Ukrayinanıñ küçlü tirenüvi sebebinden Rusiye ordusınıñ ğayıpları büyük.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG