Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

İmaye, Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» ükmüni şikâyet etecek


Advokatlar, Rusiye mahkemesiniñ Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüslerine çıqarğan ükmüni şikâyet etecek. Bu aqta Arsen Cepparovnıñ advokatı Ayder Azamatov Qırım.Aqiqat mühbirine bildirdi.

«Elbette, bugünki ükümge razı degilmiz, onı qanunsız ve sebepsiz dep sayamız. Esnasta bu davadaki bir sıra bozuvlar tapıldı. Bugünden başlap istinaf şikâyetini bermek içün bir ayımız bar, ükümniñ tolu metnini alacaqmız. Mahkeme üküm çıqarğanda nege esaslanğanını, angi delillerge emiyet bergenini, angilerine qulaq asmağanını baqıp, şikâyet arizasını azırlaycaqmız», – dep tarif etti Azamatov.

Rostov-na-Donu şeeri Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi noyabrniñ 12-nde Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» altı mabüsini koloniyada qalmasına üküm etti. Mahkeme qararına köre, Muslim Aliyev 19 yılğa, İnver Bekirov 18 yılğa, Emir-Usein Kuku 12 yılğa, Vadim Siruk 12 yılğa, Arsen Cepparov 7 yılğa ve Refat Alimov 8 yılğa üküm etildi. Olar sert rejimli koloniyada qalacaqlar.

Rusiyeniñ Amnesty International reisi Aleksandr Artemyev işbu ükümni «siyasiy taqip» dep adlandırdı.

Bu dava boyunca qabaatlanğanlar 2016 senesi fevral-aprel aylarında Yaltada tutulğan edi. Olarnı Rusiyede yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» islâm siyasiy teşkilâtına alâqaları bar olğanında qabaatlaylar.

Ukraina Tış işler nazirligi Rusiyeden Yaltadaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüslerini azat etmesini talap ete.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Adliyeciler qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

XS
SM
MD
LG