Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Gece Qırımğa ATACMS raketaları ile ücüm etildi — Rusiye Mudafaa nazirligi


Rusiye tarafından ilhaq etilgen Qırım ATACMS raketalarınıñ ücümine oğradı, dep bildirdi Rusiye Mudafaa nazirligi.

"Ava mudafaasınıñ nevbetçi vastaları Qırım Cumhuriyeti üzerinde beş operativ-taktik raketanı yoq etti", — dep bildire Rusiye müessisesi. Rusiye akimiyetiniñ beyanatları mustaqil şekilde tasdıqlanmalı.

Mayısnıñ 15-nde aqşam yerli ve Rusiye telegram kanalları Belbek Rusiye arbiy uçaq alanı civarında patlavlar aqqında haber etti, Aqyarda ise ava telükesi ilân etildi. Bundan ğayrı, bir sıra Qırım telegram kanalları yerli sakinlerge esaslanıp, Aqmescit, Kezlev, Canköy ve Rusiye arbiy ava limanları yerleşken Sarabuz şeerlerinde patlav sesleri eşitile, dep bildire.

Mayısnıñ 15-nde aqşam yerli ve Rusiye telegram kanalları Belbek Rusiye arbiy uçaq alanu civarında patlavlar aqqında haber etti, Aqyarda ise ava telükesi ilân etildi. Bundan ğayrı, bir sıra Qırım telegram kanalları yerli sakinlerge esaslanıp, Aqmescit, Kezlev, Canköy ve Rusiye arbiy ava limanları yerleşken Sarabuz şeerlerinde patlav sesleri eşitile, dep bildire.

2022 senesi avgust ayından başlap Qırım ve Aqyarda aman-aman er kün patlav sesleri eşitile. Rusiye akimiyeti bunı «Ukrayina uçucısızlarına» qarşı ateş ve «ava mudafaa sistemasınıñ işi» dep añlata. Qırımnıñ Rusiye yolbaşçısı Sergey Aksönov uçucısızlarnı yarımada içün «esas telüke» dep adlandırdı. 2022 senesi oktâbr ayında Qırım (Keriç) köpründe patlav oldı. Daa bir patlav 2023 senesi iyülniñ 17-nde oldı. Avgustnıñ 12-nde Rusiye akimiyeti Keriç köprüne yapılğan daa eki ücüm aqqında bildirdi. Yarımadada yüksek (sarı) terror telükesi seviyesi devam ete. Aqmescit ava limanı qapalı.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG