Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

FSB Qurultay delegatı Mustafayevni ve onıñ ciyenini yiberdi – faaller


Nümüneviy resim
Nümüneviy resim

Rusiye quvetçileri bugün saba yaqalanğan Qurultay delegatı Mustafa Mustafayevni ve qardaşınıñ oğlunı Şevket Ergaşevni yiberdi, dep haber ete "Qırım birdemligi".

Bundan evel uquq qoruyıcı Lutfiye Zudiyeva Mustafayev ve Ergaşev Aqmescitte FSB binasında tutulğanını bildirgen edi.

Martnıñ 23-nde Qurultay delegatı Mustafa Mustafayevniñ evine Rusiye quvetçileri tintüvnen keldi. Tintüv bitken soñ onı oğlu ile beraber bellisiz yerge alıp kettiler.

Lutfiye Zudiyevanıñ sözlerine köre, FSB demiryolda "diversiya" davasında "icracılarnı" acele olaraq tampağa vazife alğan.

"Daa bir müim şey, tintüvler raatlıq künleri bile keçirile. Bu, vazife acele olğanını, nezaret etilgenini köstere. Vazife mümkün qadar tez bu diversiyanıñ "icracılarını" tapmaqtır. Menimce, bugünki tintüv de soñki degil", - dedi o.

Daa evel Rusiye FSBsi Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ delegatı Lemmar Yunusovnıñ evini tintken edi. Bundan evel qırımtatar Edem Murtazayev ve Memet Aşurovnıñ evlerinde de tintüv keçirilgen edi.

Fevralniñ 23-nde aqşam Bağçasaray rayonında kimligi belli olmağan insanlar demiryolğa zarar ketirdi. Neticede trenlerniñ areketi toqtatıldı.

Qırımda Rusiye uquq qoruyıcılarınen işbirligi yapqan Rusiye tarafdarı bloger Aleksandr Talipov adiseni «diversiya» dep adlandırdı. Onıñ malümatına köre, «patlav olmadı, qaynaqnen çalışıp, bir qısmını kesip alğanlar». O, «şübheliler belli, operativ tedbirler keçirile», dep ayttı. Rusiye uquq qoruyıcıları adiseniñ sebepleri aqqında bir malümat bermedi.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG