Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

FSB işğal etilgen Qırımda qırımtatarlarnıñ evinde tintüv keçirdi, eki kişi yaqalandı


İşğal etilgen Qırımnıñ İslâm Terek rayonında Rusiye Fedaral telükesizlik hızmetiniñ hadimleri qırımtatarlarnıñ evinde tintüv keçirgen. Ağa-qardaş Cafer ve Alim Alüstayevler yaqalanğan ve Aqmescitke FSB idaresine alıp ketilgen. Bunı "Qırım birdemligi" cemaat birleşmesi haber ete.

Tintüvler Qızıl Terçek köyünde keçirilgen. "Nomersiz üç arabanen keldiler. Maskalı insanlar qoradan atlap azbarğa keçtiler ve evni sarıp aldılar. Tintüv keçirdiler. Er şeyni alt-üst ettiler, bütün dolaplarnı baqıp çıqtılar, mağaznı, çardaqnı teşkerip çıqtılar. Qarar kibi bir şey qaldırmadılar. Cep telefonlarını tutıp aldılar. Eki ağa-qardaş 1990 senesi doğma Cafer ve 1998 senesi doğma Alim Alüstayevni alıp kettiler", - dep haber etti birleşmeniñ mühbiri.

Cafer Köktebelde qavehanede çalışa, Alim ise berber olıp işley. Caferniñ ailesinde kiçik bala bar eken.

Daa evel Qırımtatar resurs merkezinde bu yılnıñ ilk üç ayında Rusiye tarafından işğal etilgen Qırımda quvetçiler 49 kere qırımtatarlarnı yaqaladılar, dep haber etken ediler.

2022 senesi dekabr ayında yañartılğan BM Baş assambleyasınıñ Rusiye ilhaq etken Qırımda ve Aqyarda insan aqları vaziyeti qararında «Qırımda sebepsiz tutuvlar, Qırımğa ve Qırımdan zornen avuştıruv», hırsızlav, «filtratsiya tedbirleri» takbih etildi.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2a3ebzji45ji0.cloudfront.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG