Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

FSB, Eski Qırımda qırımtatar faaliniñ evinde tintüv keçire


Rusiye FSBsi hadimleri Eski Qırım sakini, qırımtatar faali İsmet Memetovnıñ evini tinte.

«Qırım birdemligi» cemaat birleşmesiniñ bildirgenine köre, uquq qoruyıcılar Lenin soq., 1 adresi boyunca «operativ-qıdıruv tedbirlerini» keçire.

Memetov Rusiyede ve onıñ işğali altındaki Qırımda yasaqlanğan Qırımtatar Milliy Meclisiniñ faaliyetinen alâqaları bar olğanında şeklene. FSB malümatına köre, Memetov Meclisni maliye ete ve «ekstremist edebiyatnı saqlay».

İsmet Memetov oña aydınlatılğan qabaatlarnen razı degil ve yapılğan basqınıñ siyasiy mabüslerniñ mahkemelerine faal qatnağanınen bağlı olğanını tüşüne.

Qırım.Aqiqat tafsilâtlı malümat ve Qırımtatar Milliy Meclisiniñ reisi Refat Çubarovnıñ izaatını almağa tırışa. Rusiye uquq qoruyıcıları Eski Qırımdaki vaziyetni izaatlamay.

İşğalden soñ Qırımdaki faktik Rusiye akimiyeti mustaqil jurnalistler, vatandaş faalleri, Qırımtatar Milliy areketiniñ faalleri, Qırımtatar Milliy Meclisiniñ azaları ve Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtı ile alâqalı olğanlarından şübheli sayılğan Qırım musulmanlarınıñ evlerinde muntazam surette kütleviy tintüvler ötkere.

XS
SM
MD
LG