Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Rusiye uquq qoruyıcıları Eski Qırım şeeriniñ camisini ve dört qırımtatarınıñ evini tintti – faaller


FSB hadimleri, nümüneviy fotoresim
FSB hadimleri, nümüneviy fotoresim

Fevralniñ 29-nda saba Eski Qırımda ve Seyit Eli köyünde Rusiye uquq qoruyıcıları dört qırımtatarınıñ evinde tintüv keçirdi, dep haber ete «Qırım birdemligi».

Berilgen malümatqa köre, tintüvler Lenur Yakubov, İzet Sayfullin, İdris Yurdamov ve Şevket Kiyamovnıñ evlerinde keçirildi. Eski Qırım camisi de tintildi.

Qayd etilgenine köre, İzet Sayfullin «Eski Qırım» mustaqil musulman cemiyetiniñ imamı, İdris Yurdamov ise bu cemiyetniñ reisi ola.

Tintüvlerden soñ Lenur Yakubov ve İzet Sayfullin tutuldı, Rusiye uquq qoruyıcıları olarnı belli olmağan yerge alıp ketti.

2023 senesi noyabrniñ 23-nde Rusiye uquq qoruyıcıları «Aluşta» musulman din cemiyetiniñ üç azasınıñ evini tintip tuttı. Yusuf Aşirov, cemiyetniñ eki azası Vilen Useinov ve Zinur Appazov aqqında aytıla. Aşirov eki künge, Useinov 10 künge, Appazov ise 5 künge apiske alındı.

Daa soñra Rusiye uquq qoruyıcıları «Aluşta» musulman din cemiyetiniñ reisi Abdul Gafarovnıñ evinde tintüv keçirdi, bundan soñ «Ekstremizm ile küreş merkeziniñ» hadimleri Abdul Gafarovnı Aluştadaki Rusiye polisi bölügine alıp ketti. Oña qarşı RF Memuriy cinayetler qanunnamesiniñ 20.29 maddesine istinaden memuriy protokol tizildi (Federal ekstremist materiallar cedveline kirsetilgen ekstremist materiallarnıñ kütleviy darqatıluvı, em de olarnı kütleviy darqatıluv maqsadınen azırlav ya da saqlav).

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

XS
SM
MD
LG