Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

1300-den ziyade qırımlı Ukrainada parlament saylavlarında rey berüv yerini deñiştirdi


İyülniñ 9-na qadar Qırım ve Aqyarnıñ 1378 sakini iyülniñ 21-nde olacaq Ukraina Yuqarı Radası saylavlarında rey berüv yerini deñiştirdi. Bu malümat Ukrainanıñ devlet saylayıcıları saytında derc etildi.

Qayd etilgenine köre, Qırım Muhtar Cumhuriyetiniñ 1077 sakini ve Aqyarnıñ 301 sakini rey berüv yerini deñiştirdi.

Eñ çoq qırımlı ve aqyarlı Kyivde (400 ve 77) rey bermege niyetlene.

Ukraina Yuqarı Radasınıñ nevbetten tış saylavlarında rey bermek içün iyülniñ 15-ne qadar yer deñiştirmek mümkün.

Ukraina Yuqarı Radasına firqa cedvelleri boyunca Qırımtatar Milliy Meclisiniñ beş vekili namzet kösterecek: qırımtatar halqınıñ lideri Mustafa Cemilev ve Meclis reisiniñ muavini Ahtem Çiygoz (Petro Poroşenkonıñ «Avropa birdemligi» firqası), Meclis reisi Refat Çubarov (İgor Smeşkonıñ «Küç ve namus» firqası), Gayana Yüksel (Ukrainanıñ yeşiller firqası), Qırımtatar Milliy Meclisiniñ azası ve Abmecit Suleymanov («Ukraina Halq Areketi»).

Yuqarı Rada saylavlarına tek Qırımtatar Milliy Meclisiniñ temsilcileri namzet köstermey. Olarnıñ arasında – ukrain jurnalisti ve qırımtatar asıllı devlet erbabı, Ukraina informatsion siyaseti naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar («Ğroysmannıñ ukrain strategiyası» firqası), Qırımtatar Milliy Qurultayınıñ delegatı Rustem Umerov, «KrımSOS» teşebbüsiniñ koordinatorı Tamila Taşeva ve «VostokSOS» hayriye fondunıñ icra müdiri Aleksandra Dvoretskaya (üçü de Svâtoslav Vakarçuknıñ «Ses» firqasından), qırımlı bloger ve dizayner Liza Bogutskaya (Volodımır Zelenskıynıñ «Halq hızmetçisi» firqası), qırımlı, Ukrainanıñ sabıq halq deputatı Andrey Sençenko («Aq küçü»), cemaat faali, göñülli, Qırımdan köçken Natalya Lütikova («Ukraina Halq Areketi»).

XS
SM
MD
LG