Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Qırımda bir künde qayd etilgen COVID-19 hastalarınıñ sayısı kene arta – Rusiye Sağlıq nazirligi


Qırımdaki tıbbiyet hadimleri, nümüneviy arhiv fotoresimi
Qırımdaki tıbbiyet hadimleri, nümüneviy arhiv fotoresimi

Qırımda COVID-19 hastalarınıñ sayısı kene arttı – fevralniñ 15-nde saba 1103 yañı hasta qayd etildi, bu da bir kün evelsi olğan hasta sayısından çoqtır, dep haber ete Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirliginiñ matbuat hızmeti.

«Umumen 146 876 COVID-19 hastası qayd etildi. Bir künde 595 insan yahşı oldı, bütün müddet devamında 130 637 kişi tüzeldi», – dep aytıla haberde.

Müessise, koronavirus yuqunçı sebebinden altı hasta vefat etti, dep qayd etti.

Hatırlatamız, Qırım sağlıq nazirligi 1053 yañı COVID-19 hastası ve altı vefat aqqında bildirgen edi.

Qırım ve Aqyarnıñ Rusiye akimiyeti ilk «omikron» variantlı hastalar qayd etildi, dep tasdıqladı. Qırımda hastalar içün qoşma yerler açıldı. Aqyarda sıñırlav tedbirleri kirsetildi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG