Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Bir künde Qırımda sekiz hasta koronavirustan vefat etti – akimiyet


Keçken künü Qırımda sekiz hasta koronavirustan vefat etti. Bu aqta Qırımnıñ Rusiye sağlıq nazirliginiñ er künlik monitoring malümatında aytıla.

Müessise malümatına köre, pandemiya vaqtında 347 insan bu yuqunçtan vefat etti.

«2230 kişi (covid) ambulator tedaviylevde, 2968 insan (covid ve pnevmoniya) hastahanede buluna, 87 kişi observatorlarğa alındı. Umumen 17661 COVID-19 hastası qayd etildi. Tüzelgen 13500 kişi yiberildi», – dep aytıla haberde.

Aqyarda 4987 insan yañı koronavirus yuqunçına oğradı, 4582 kişi tüzeldi, 153 insan vefat etti.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG