Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Bağçasaray «Hizb ut-Tahrir davası»nıñ mabüsleri 66 yıl apis cezasına mahküm etile bile


Amet Suleymanov
Amet Suleymanov

Oktâbrniñ 20-nde Rostov-na-Donudaki Cenübiy bölgeniñ arbiy mahkemesinde qabaatlav tarafı Bağçasaray "Hizb ut-Tahrir davası"nıñ dört mabüsi içün 66 yıl apis cezasını istedi.

Bunı "Qırım birdemligi" cemaat birleşmesi haber etti.

"Mahkeme munaqaşaları vaqtında devlet qabaatlayıcısı mahkemelengenlerniñ Rusiye Ceza Qanunnamesiniñ 205.5 maddesine banaen qabaatlı tanımağa ve azatlıqtan marum etüv sıñırlama tedbirini tayin etmege muracaat etti. Seytumer Seytumerovnı 20 yıl, Osman Seytumerovnı 17 yıl, Rustem Seytumerovnı 16 yıl, Amet Suleymanovnı apis cezasına mahküm etmege", - dep yazıla bildirmede.

Hatırlatamız, «Memorial» aq qorçalayıcı merkezi Bağçasaraydaki üçünci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleri olğan dört qırımlı Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Amet Suleymanov ve Rustem Seytmemetovnı siyasiy mabüs dep tanıdı.

2020 senesi martnıñ 11-nde Bağçasarayda bir qaç qırımtatarınıñ evi tintildi: Enver Mustafayev, Amet Suleymanov, ağa-qardaş Seytumer ve Osman Seytumerovlar ve emceleri Rustem Seytmemetovnıñ. Tintüv «Qırım birdemliginiñ» sabıq faali Seytumer Seytumerovnıñ evinde de keçirildi. O, bir qaç yıl evelsi Qırımnı terk etti.

Enver Mustafayev sorğudan soñ yiberildi. Seytumer Seytumerov (d.s. 1988), Amet Suleymanov (d.s. 1984), Rustem Seytmemetov (d.s. 1973), Osman Seytumerov (d.s. 1992) Rusiye Ceza kodeksiniñ 205.5 maddesiniñ ekinci qısmına istinaden (Terror teşkilâtınıñ faaliyetini teşkil etüv ve bu teşkilâtnıñ faaliyetinde iştirak etüv) qabaatlana. 2018 senesinden berli Qırımda olmağan Seytumer Seytumerov Rusiye Ceza kodeksiniñ 205.5 maddesiniñ birinci qısmına istinaden qabaatlana.

Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar prokuraturası martnıñ 11-nde Bağçasarayda ve Bağçasaray rayonında Rusiye quvetçileri keçirgen tintüvlerden sebep cinaiy tahqiqat başlattı. Daa soñra müessise daa bir cinaiy tahqiqat başlatılğanını bildirdi – o, tintüvlerden soñ qırımtatarlarnıñ tutuluvınen bağlıdır.

Ukraina Tış işler nazirligi, martnıñ 11-nde olıp keçken tintüvlerge qarşı narazılıq bildirdi.

Qırımdaki «Hizb ut-Tahrir davaları»

«Hizb ut-Tahrir davası» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG