Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleri Rusiyedeki mahkeme erkânını red etti


Marlen Asanov (soldan) ve Server Mustafayev (sağdan), arhiv fotoresimi
Marlen Asanov (soldan) ve Server Mustafayev (sağdan), arhiv fotoresimi

Rusiyeniñ Rostov-na-Donu şeerindeki Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi oturışuvında Bağçasaraydaki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsleri Edem Smailov ve Server Mustafayev mahkeme erkânını tamamen red ettiler. Bu aqta «Qırım birdemligi» bildirdi.

Qayd etilgenine köre, Smailov şaatlarnı sorğuğa çekmege razı omlağan mahkeme reisini red etti. O, gizli şaatlarnı örnek olaraq kösterdi, onıñ fikirince, olar davanen bağlı müim bir şey aytmadı, amma mahkeme prokurorğa olarnı sorğuğa çekmege izin bergen edi, dep ayttı.

Şimdi ise, Smailovnıñ fikirince, onıñ imaye aqqı bozula,.

«Bunı basqı ve imaye aqqını red etüv dep sayam. 10 ay devamında qabaatlav tarafınıñ delillerini diñledik. Aman-aman bir yıldan berli sizge itaat etemiz. 8 imayeci ve 8 mabüsniñ aqlarını yerine ketirmek içün daa az vaqtı ve imkânı bar. Bu mahkemeniñ bütün erkânını red etem», – dep ayttı Mustafayev.

Mahkeme bu muracaatqa daa cevap bermedi.

Daa evel mahkeme Bağçasaraydaki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüslerini apiste qaldırdı. Olar noyabrniñ 12-ne qadar tahqiqat izolâtorında bulunacaqlar.

2017 senesi oktâbr ayında Rusiye telükesizlik hısmetiniñ hadimleri Bağçasaraynıñ altı sakini Timur İbragimov, Marlen Asanov, Memet Belâlov, Seyran Saliyev, Server Zekiryayev ve Ernes Ametovnı tutup alan edi. FSB olarnı Rusiyede ve onıñ tarafından ilhaq etilgen Qırımda yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınıñ azaları olğanında qabaatlay.

«Qırım birdemligi» cemaat teşebbüsiniñ koordinatorı Server Mustafayev ve qırımtatarı, musulman Edem Smailov 2018 senesi mayısnıñ 21-nde Qırımda Rusiye uquq qoruyıcıları tarafından tutulğan edi. Olarnıñ davası Bağçasaraydaki «Hizb ut-Tahrir davasına» ilâve etildi.

2019 senesi noyabrniñ 15-nde Rusiyeniñ Rostov-na-Donu Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi Bağçasaraydaki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» temelini baqıp başladı.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG