Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Artıq beş memleket Kıyivni Leopard tankları ile temin etmege azırdır – Ukrayina TİN


Tank Leopard 2 
Tank Leopard 2 

Ukrayina TİN yolbaşçısı Dmıtro Kuleba artıq beş memleket Kıyivni Leopard tankları ile temin etmege azırdır dep bildirdi. Bunı "İnterfaks" agentligi haber ete.

"(Leopard tanklarını - QA) bizge bermege azır olğan artıq beş memleket bar, amma olar bu meseleniñ aqqında Almaniya ile añlaşılmasını bekleyler", - dedi nazir. .

Onıñ sözlerine köre, Poloniyanıñ Ukrayinağa Leopard tanklarını bermek istegi, "sessiz oturıp bu tanklarnı bermek azır olğanını aytqan" diger memleketlerni de aveslendirdi.

Ukrayina temsilcileri zemaneviy tanklarnıñ teslim etilmesine memleketimizniñ ihtiyacı olğanını defalarca aytqan ediler.

NATO memleketelri arasında bu sual daa muzakere etilmekte.

Rusiye 2022 senesi fevralniñ 24-nde Ukrayinağa büyük istilâ etti, amma istegenini alamadı, hususan ukrainalılarnıñ tirenüvi sebebinden Kyivni zapt etemedi.

Aprelniñ 22-nde Rusiye Ukrayinadaki «mahsus operatsiyanıñ» (anda büyük istilânı böyle adlandıralar) «ekinci fazası» vaqtında yañı planlar aqqında bildirdi. Rusiye arbiyleri işğal etilgen Qırımğa qara ayatını temin etmek ve Pridnestrovyege çıqmaq içün Donbas ve cenübiy Ukrayinanı kontrol altına almağa niyetlene.

Faqat, ğarbiy istihbaratnıñ malümatına köre, Donbasta Rusiye muvafaqiyetli sıñırlı ve Ukrayinanıñ küçlü tirenüvi sebebinden Rusiye ordusınıñ ğayıpları büyük.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnıküzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://krymrcriywdcchs.azureedge.net. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG