Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqyarda künde yañı COVID-19 hastalarnıñ sayısı eksilmege devam ete


Nümüneviy resim
Nümüneviy resim

Aqyarda yañı hastalarnıñ sayısı eksilmege devam ete. Yanvarnıñ 7-sinde saba 58 yañı hasta qayd etildi, bu raqam tünevinki köstergiçlerden az, dep haber ete işğal ükümetiniñ matbuat hızmeti.

Aynı zamanda, haber etilgenine köre, tüneviv Aqyarda koronavirustan 71 yaşından 82 yaşına qadar üç adam vefat etken.

"Pandemiya başlanğandan berli Aqyarda episi olıp 53 098 adam koronavirusqa oğradı, 50 345 hasta tüzeldi ve 1859 vefat etti", - dep haber etile.

Hatırlatamız, keçenlerde Aqyarda 63 yañı hasta qayd etilgen edi.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG