Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqyarda künde 61 adam koronavirusqa oğradı


İyünniñ 19-ı sabası itibarınen Aqyarda 61 yañı koronavirus hastası qayd etildi. Bu aqta şeerniñ Rusiye ükümeti haber etti.

Qayd etilgenine köre, 60 hasta tedaviylengen soñ hastahaneden çıqarılğan. Umumen pandemiya vaqtında Aqyarda 15 574 insan yañı koronavirus yuqunçına oğrağan.

«Al-azırda 14 195 insan tüzeldi, 708 ise vefat etti. 391 insan közetile – bu insanlar hastalarnen alâqada oldı, COVID-19 diagnozları tasdıqlanmadı», – dep yazıla haberde.

Keçken künü Qırımda 166 koronavirus hastası qayd etildi. Aqyarda ise iyünniñ 17-nde 55 yañı hasta aqqında haber etilgen edi. ​

Regionda maska taquv rejimi ve mesafege riayet etilmese, hasta sayısı ise eksilmeyip artsa, Rospotrebnadzor Qırımnıñ koronavirus ile küreş operativ ştabına COVID-19 pandemiyası sebebinden tayın etilgen sıñırlavlarnı sertleştirmege teklif etecek ola.

Rusiye nezareti astındaki Qırım ve Aqyar akimiyetiniñ koronavirus tarqaluvına dair statistikasını halqara teşkilâtlar ve diger mustaqil menbalar tasdıqlamay. Ukraina aq qorçalayıcıları Qırımnıñ Rusiye akimiyeti hasta sayısını eksiltip bildire, dep bildirgen edi.

COVID-19 koronavirus yuqunçı

Daa evel 2019-nCoV olaraq belli SARS-CoV-2 koronavirusı Qıtayda keçken yılnıñ soñunda qayd etildi.

O, COVID-19 hastalığınıñ sebebi oldı. Hastalıq yengil keçe bile, bazı insanlarda suvuqlanuv ve gripp alâmetleri, yüksek sıcaq ve öksürüv körüne bile. Bu ölüm sebebi ola bilgen pnevmoniyağa keçmesi mümkün. Hastalarnıñ ekseriyeti tüzele; çoqusı allarda immunitet sisteması zayıf olğan insanlar, hususan qartlar vefat ete.

2020 senesi martnıñ 11-nde Dünya sağlıq teşkilâtı yañı koronavirus sebebinden başlağan hastalıq qırğınlığını pandemiya olaraq tanıdı.

XS
SM
MD
LG