Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqmescitte apiske alınğan cemaat jurnalistini psihiatrik hastahanege qapatqanlar – tuvğanları


Ruslan Suleymanov
Ruslan Suleymanov

Cemaat jurnalisti, Aqmescitteki ekinci «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsi Ruslan Suleymanovnı Qırım klinik psihiatrik hastahanesine alğanlar. Bir ay devmaında anda mahkeme-psihiatrik ekspertizası keçirilecek.

Bu aqta babası Server Suleymanov «Qırım birdemligi» cemaat birleşmesine haber etti.

«Eki oğlum – Eskender ve Ruslanğa bir şey bermek içün Aqmescitniñ SİZO-1-ne kelgende Ruslannıñ psihiatrik hastahanede olğanını ögrendim. Ekisi de apiske alındı ve bir izolâtorda buluna. Amma Ruslan içün bir şey almayıp, bir ayğa mahkeme-psihiatrik hastahanege yollanıldı, dep bildirgenler», – dep ayttı babası.

Ruslan Suleymanov – fizika ocası, cemaat jurnalisti ve «Qırım birdemliginiñ» faalidir.

«Kimse qalmadı, er kesni alğanlar». Apiske alınğan qırımlılarnıñ anası ikâye ete (video)
Bekleñiz, lütfen

No media source currently available

0:00 0:05:25 0:00

Daa evel berilgen malümatqa köre, Aqmescit SİZOsında Ruslan Suleymanovnıñ sağlıq vaziyeti fenalaştı.

2019 senesi martnıñ 27-nde FSB, Rusiye İç işler nazirligi ve Rusiye gvardiyasınıñ hadimleri martnıñ 27-nde Qırımda qırımtatarlarnıñ, şu cümleden «Qırım birdemligi» faalleriniñ evlerinde tintüvler keçirdi. Umumen 24 faal Rusiyede ve işğal etilgen Qırımda yasaqlanğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkeninde qabaatlanğan 24 faal tutulğan edi. Edem Yayaçikov – ğayıp oldı, onıñ bulunğan yeri martnıñ 27-nden berli belli degil. Soñra daa bir şübheli Raim Ayvazov tutuldı.

«Hizb ut-Tahrir işi» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG