Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Aqmescit «Hizb ut-Tahrir davası»nıñ mabüsleri ağa-qardaş Abdullayevler ekisi de ŞİZO-da buluna – tuvğanları


Teymur Abdullayev
Teymur Abdullayev

Aqmescit «Hizb ut-Tahrir davası»nıñ mabüsleri, ağa-qardaş Teymur ve Üzeir Abdullayevler ekisi de ŞİZO-da buluna. Bunı anaları Dilâra Abdullayeva Facebook saifesinde haber etti.

Üzerniñ izolâtorda 10 kün, Teymurnıñ ise bir yıl tutulğanını qayd etti. Onıñ malümatına köre, Üzeir bu ceza çekme müessisesinde bulunğan umumiy müddette ceza izolâtorına onuncı kere yerleştirilgen.

Onıñ bildirgenine köre, oğlu Teymur oña telefon açqan ve ceza izolâtorında daa 15 kün, yani mayısnıñ 7-nece tutulacağını aytqan ve ağası Üzeirni onıñ adından doğğan kününen hayırlmağa rica etken, çünki olarnıñ arasında bağ yoq eken.

«Qırım birdemligi» cemaat birleşmesiniñ bildirgeni kibi, şu künü Teymur Ayudullayev apayı Alimege telefon açqanda, ŞİZO-daki baquv şaraiti aqqında aytıp bergen. Qızdıruv qapatılğanı içün suvuq olğan ve oraza tutmaqnen bağlı bazı qıyınlılar bar.

«Aş cedvel boyunca berile, onı qaldırıp soñra aşamaq mümkün degil. Keyfiyeti de yaramay. Yatqan yeri sabadan-aqşamğace divarğa dayanıdırılıp tutula, bütün bu vaqıtnı ayaqta keçire», – dep aytıp berdi Alime Abdullayeva.

Martnıñ 16-nda Ukraina Baş prokurorınıñ ofisi, Abdullayevniñ ceza izolâtorında tutulması sebebinden istilâcı memlekette akimiyet organlarınıñ vekilleri tarafından qanun ve cenk ananelerini bozuv boyunca (Ukraina Ceza kodeksiniñ 438-inci maddesiniñ 1-inci qısmı) cinaiy tahqiqat başlattı. Teymur Abdullayevniñ anası Dilâra Abdullayeva bildirgenine köre, gipertonik kriz qayd etile, ceza izolâtorında oña yatmağa aytqanlar.

Ukraina Yuqarı Radasınıñ insan aqları vekâletlisi Lüdmila Denisova Rusiye insan aqları vekâletlisi Tatyana Moskalkovağa muracaat etip, Rusiye koloniyasında tutulğan Aqmescitteki «Hizb ut-Tahrir davasınıñ» mabüsi Teymur Abdullayevniñ «aqlarını ğayrıdan tiklenmesini temin etmege» talap etti.

Rostov-na-Donunıñ Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi bu davanıñ mabüslerine 2019 senesi iyün ayında üküm çıqardı. Daa soñra Rusiye Yuqarı mahkemesi qırımlılarnıñ ükmüni deñiştirdi.

Uzeir Abdullayev 12 yıl ve 6 ay, Rustem İsmailov 13 yıl ve 6 ay, Emil Cemadenov11 yıl ve 6 ay, Ayder Saledinov 11 yıl ve 6 ay apis cezasını aldı. Teymur Abdullayevniñükmü ğayrıdan baqılğan soñ, onı 16 yıl ve 6 ayğa üküm ettiler, onıñ içün 1 yıl ve 4 ay müddetinen memuriy nezaret belgilendi.

2019 senesi iyün ayında Rostov-na-Donunıñ Cenübiy okrugınıñ arbiy mahkemesi bu dava mabüsleri Teymur Abdullayevni 17 yılğa, Uzeir Abdullayevni 13 yılğa, Rustem İsmailovnı 14 yılğa, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenovnı 12 yılğa üküm etti.

Ukraina Tış işler nazirligi bu davağa qarşı narazılıq bildirip, Rusiyege qarşı sanktsiyalarnı quvetleştirmege çağırğan edi.

«Memorial» aq qorçalayıcı merkezi bu davanıñ bütün mabüslerini siyasiy mabüs dep tanıdı.

Qırımdaki «Hizb ut-Tahrir davaları»

«Hizb ut-Tahrir davası» boyunca apiske alınğan ve mahküm etilgenlerniñ imayecileri olarnıñ taqip etilmesi diniy sebeplernen bağlı olğanını tüşüne. Advokatlar qayd etkenine köre, Rusiye uquq qoruyıcı organları tarafından bu dava boyunca taqip etilgenler – ekseriyeti qırımtatarlar ve ukrain, rus, tacik, azeri ve islâm dinini kütken diger millet vekilleri. Halqara uquq işğal etilgen topraqlarda işğalci devlet qanunlarını kirsetmege yasaqlay.

«Hizb ut-Tahrir» halqara islâm siyasiy teşkilâtı, bütün musulman devletleriniñ islâm halifeligine birleştirilmesini öz maqsadı olğanını ayta, amma olar, bu maqsatqa irişmek içün terroristik usullarnı red ete ve Rusiyede adaletsiz taqip etilgenini ayta. Rusiye Yuqarı mahkemesi 2003 senesi «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtını 15 «terrorist» birleşme cedveline kirsetip, onı yasaq etti.

XS
SM
MD
LG