Link açıqlığı

Saatnıñ esas haberi

Abramoviç Rusiyeniñ "kelecegi içün qorqa" – Cemilev


Roman Abramoviç
Roman Abramoviç

Qırımtatar halqınıñ milliy lideri Mustafa Cemilev Qırım.Aqiqatqa Ukrayina akimiyetiniñ temsilcileri ile sulh aqqında aytışuvlarını alıp barğan Rusiye gruppasınıñ mesleatçısı, milliarden Roman Abramoviçniñ motivleri aqqında aytıp berdi.

"Abramoviçniñ casus olğanı şübelidir. Onen laf etken soñ körüne ki, öz menfaatları bar, amma da çoq memleketiniñ kelecegi içün qorqqa. O maña böyle dedi: eger bu Ukrayina meselesinden çıqmasaq, memleketimiz dağılır", - dep qayd etti Cemilev.

Martnıñ 28-nde Wall Street Journal gazetiniñ jurnalistleri Roman Abramoviç ve Ukrayina delegatsiyasınıñ eki azasını, olarnıñ arasında Ukrayina millet vekili, qırımtatar Rustem Ümerovnı bellisiz madde ile zeerlemege tırışqanları aqqında yazdı. Gazetniñ malümatına köre, olarnıñ közlerinde qızarıntı, daimiy ve ağırtıcı yaş aqması, bet ve ellerde teri köçmesi bar edi. Bu, martnıñ 3-nde Kıyivde yüz berdi.

Ukrayinağa qarşı Rusiye silâlı ücümi fevralniñ 24-nden sabadan berli devam ete. Rusiye ordusı arbiy ve vatandaş infrastrukturasınıñ esas obyektlerine avadan darbe endire, uçaq alanları, arbiy bölük, cermay bazaları, yaqıt stantsiyaları, kilse, mektep ve hastahanelerni viran ete.

Rusiye Ukrayinağa qarşı basqıncılıq cenk alıp barğanını inkâr ete ve bunı maqsadı «askeriysizleştirüv ve denatsifikatsiya» olğan «mahsus operatsiya» dep adlandıra.

Aprelniñ başında Moskva Ukrayina şimalinde faal olğanını toqtattı, dep bildirdi. Tezden Ukrayina akimiyeti Kıyiv, Çerniğiv ve Sumı vilâyetinde Rusiye arbiyleri qalmadı, dep ayttı.

Rusiye ordusı çekilgen soñ azat etilgen köy ve şeerlerde kütleviy öldürüv adiseleri aqqında belli oldı. Bazı ğarbiy liderler Rusiyeni cenk cinayetlerinde qabaatladı. Rusiye akimiyeti arbiyleriniñ öldürüvlerge alâqası bar olğanını inkâr etip, olarnı «uyduruv» dep adlandıra.

Roskomnadzor Qırım.Aqiqat saytını blok etti. Qırım.Aqiqatnı küzgü saytı vastasınen oqumaq mümkün: https://d2ud65mnh9spru.cloudfront.net​. Esas adise-vaqialarnı Qırım.Aqiqatnıñ Telegram ve İnstagram saifelerinden taqip etiñiz.

Bloklav ve tsenzurasız haberler! Qırım.Aqiqat qullanımını qurmaq içün iOS ve Android.

XS
SM
MD
LG